Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Primena linearne algebre u tehnici (17.D0M26Z)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Teorijska i primenjena matematika
Multidisciplinarna Da
ESPB 10
Cilj:

Osposobljavanje studenata za apstraktno mišljenje i sticanje fundamentalnih znanja iz oblasti linearne algebre, kao i za njenu primenu u tehnici.

Ishod:

Stečena znanja koriste se u daljem obrazovanju i u stručnim predmetima, povezuju se znanja iz linearne algebre sa raznim oblastima matematike i tehnike.

Sadržaj:

Uloga matrica u matematičkom modeliranju. Singular Value Decomposition. <\eng>. Projektivne metode. Lokalizacija karakterističnih korena. Linearne diferencijalne i diferencne jednačine. Generalizovani problem sopstvenih vrednosti.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastavni proces satoji se iz teorijskog predavanja i konsultacija koja se satoje u rešavanju raznih praktičnih problema korišćenjem naučenog teorijskog znanja. Kroz studijski istraživački rad student, proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu, samostalno produbljuje gradivo sa predavanja. Uz rad sa nastavnikom student se osposobljava za samostalno pisanje naučnog rada.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik