Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Biomedicinsko inženjerstvo u kognitivnim neuronaukama (17.BMI115)

Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast
  • Interna medicina (kardiologija)
  • Električna merenja, metrologija i biomedicina
ESPB 5

Sticanje znanja iz oblasti biomedicinskog inženjerstva u kognitivnim neuronaukama.

Razumevanje osnova kognitivnih neuronauka: razumevanje principa rada i upotrebe biomedicinske instrumentacije u kognitivnim neuronaukama. Sposobnost rada u interdisciplinarnom timu biomedicinskih inženjera, lekara i psihologa na razumevanju i rešavanju problema vezanih za primenu biomedicinskog inženjerstva u kognitivnim neuronaukama. Sposobnost pretraživanja relevantne literature i drugih oblika informacija iz oblasti biomedicinskog inženjerstva u kognitivnim neuronaukama i sposobnost prezentacije rezultata istraživanja. Poznavanje i razumevanje primene elektrotehnike i računarstva u kognitivnim neuronaukama.

Kognitivne neuronauke: poreklo, nastanak i oblasti istraživanja. Primena saznanja iz kognitivnih neuronauka. Značaj neuroloških ispitivanja za kognitivne neuronauke. Metode ispitivanja funkcionisanja nervnog sistema. Metode ispitivanja na mozgu. Neuralne osnove procesa viđenja. Uloga sinaptičkih promena u procesima konsolidacije. Neuralne osnove operativne i dugotrajne memorije. Neurološki zasnovani poremećaji memorijskog sistema. Neuralne osnove simboličkog funkcionisanja. Neurološki zasnovani poremećaji produkcije i razumevanja jezika. Neuralne osnove svesti i sna. Neuralne osnove poremecaja svesti i sna. Lokalistički i holistički pogledi na funkcionisanje mozga. Uređaji i sistemi koji se primenjuju u kognitivnim neuronaukama. Elektoencefalografi i primena elektroencefalografije u kognitivnim neuronaukama. Magnetoencefalografi i primena magnetoencefalografije u kognitivnim neuronaukama. Uređaji za merenje evociranih potencijala i ERP (potencijala vezanih za događaje) i njihova primena u kognitivnim neuronaukama. Funkcionalni MR (magnetno-rezonantni) uređaji i njihova primena u kognitivnim neuronaukama. Uređaji za transkranijalnu magnetnu stimulaciju i njihova primena u kognitivnim neuronaukama. Uređaji za pozitronsku emisionu tomografiju (PET) i njihova primena u kognitivnim neuronaukama. SPECT (Single-photon emission computed tomography) uređaji i njihova primena u kognitivnim neuronaukama. NIRS (Near-infrared spectroscopy) uređaji i njihova primena u kognitivnim neuronaukama. Elektomiografi i primena elektromiografije u kognitivnim neuronaukama. Eye-tracking uređaji i njihova primena u kognitivnim neuronaukama. Uređaji za mikroneurografiju i njihova primena u kognitivnim neuronaukama. Primena saznanja iz kognitivnih neuronauka u Brain Computer Interface sistemima. Laboratorijski praktikum iz merenja u kognitivnim neuronaukama.

Predavanja, auditorne, laboratorijske vežbe, konsultacije.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Dušica Filipović Đurđević, Sunčica Zdravković Uvod u kognitivne neuronauke 2013 Srpski jezik
National Research Council (U.S.). Committee on Military and Intelligence Methodology for Emergent Neurophysiological and Cognitive/Neural Science Research in the Next Two Decades. Emerging cognitive neuroscience and related technologies 2008 National Academies Press Engleski
Ward, J. The student’s guide to cognitive neuroscience 2006 Psychology press Engleski
Sovilj, P. Senzori i merni sistemi u biomedicini : praktikum 2015 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
30.00
Predmetna aktivnost
Odbranjene laboratorijske vežbe
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
20.00
Predmetna aktivnost
Predmetni projekat
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predavanja
Auditorne vežbe
Laboratorijske vežbe