Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Biomedicinsko inženjerstvo u kognitivnim neuronaukama (17.BMI115)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Električna merenja, metrologija i biomedicina
Multidisciplinarna Da
ESPB 5
Cilj:

Sticanje znanja iz oblasti biomedicinskog inženjerstva u kognitivnim neuronaukama.

Ishod:

Razumevanje osnova kognitivnih neuronauka: razumevanje principa rada i upotrebe biomedicinske instrumentacije u kognitivnim neuronaukama. Sposobnost rada u interdisciplinarnom timu biomedicinskih inženjera, lekara i psihologa na razumevanju i rešavanju problema vezanih za primenu biomedicinskog inženjerstva u kognitivnim neuronaukama. Sposobnost pretraživanja relevantne literature i drugih oblika informacija iz oblasti biomedicinskog inženjerstva u kognitivnim neuronaukama i sposobnost prezentacije rezultata istraživanja. Poznavanje i razumevanje primene elektrotehnike i računarstva u kognitivnim neuronaukama.

Sadržaj:

Kognitivne neuronauke: poreklo, nastanak i oblasti istraživanja. Primena saznanja iz kognitivnih neuronauka. Značaj neuroloških ispitivanja za kognitivne neuronauke. Metode ispitivanja funkcionisanja nervnog sistema. Metode ispitivanja na mozgu. Neuralne osnove procesa viđenja. Uloga sinaptičkih promena u procesima konsolidacije. Neuralne osnove operativne i dugotrajne memorije. Neurološki zasnovani poremećaji memorijskog sistema. Neuralne osnove simboličkog funkcionisanja. Neurološki zasnovani poremećaji produkcije i razumevanja jezika. Neuralne osnove svesti i sna. Neuralne osnove poremecaja svesti i sna. Lokalistički i holistički pogledi na funkcionisanje mozga. Uređaji i sistemi koji se primenjuju u kognitivnim neuronaukama. Elektoencefalografi i primena elektroencefalografije u kognitivnim neuronaukama. Magnetoencefalografi i primena magnetoencefalografije u kognitivnim neuronaukama. Uređaji za merenje evociranih potencijala i ERP (potencijala vezanih za događaje) i njihova primena u kognitivnim neuronaukama. Funkcionalni MR (magnetno-rezonantni) uređaji i njihova primena u kognitivnim neuronaukama. Uređaji za transkranijalnu magnetnu stimulaciju i njihova primena u kognitivnim neuronaukama. Uređaji za pozitronsku emisionu tomografiju (PET) i njihova primena u kognitivnim neuronaukama. SPECT (Single-photon emission computed tomography) uređaji i njihova primena u kognitivnim neuronaukama. NIRS (Near-infrared spectroscopy) uređaji i njihova primena u kognitivnim neuronaukama. Elektomiografi i primena elektromiografije u kognitivnim neuronaukama. Eye-tracking uređaji i njihova primena u kognitivnim neuronaukama. Uređaji za mikroneurografiju i njihova primena u kognitivnim neuronaukama. Primena saznanja iz kognitivnih neuronauka u Brain Computer Interface sistemima. Laboratorijski praktikum iz merenja u kognitivnim neuronaukama.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, auditorne, laboratorijske vežbe, konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Sovilj, P. Senzori i merni sistemi u biomedicini : praktikum 2015 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
National Research Council (U.S.). Committee on Military and Intelligence Methodology for Emergent Neurophysiological and Cognitive/Neural Science Research in the Next Two Decades. Emerging cognitive neuroscience and related technologies 2008 National Academies Press Engleski
Dušica Filipović Đurđević, Sunčica Zdravković Uvod u kognitivne neuronauke 2013 Srpski jezik
Ward, J. The student’s guide to cognitive neuroscience 2006 Psychology press Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Odbranjene laboratorijske vežbe Da Da 20.00
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija Ne Da 30.00
Predmetni projekat Da Da 50.00
Izvođači nastave:
Auditorne vežbe
Laboratorijske vežbe
Predavanja