Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Uvod u signale i sisteme (17.BMI102)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Telekomunikacije i obrada signala
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Sticanje osnovnih znanja o načinu funkcionisanja komunikacionih sistema: osnovnih blokova i njihove uloge na predajnoj strani, osnovnim karakteristikama komunikacionog kanala i osnovnih blokova i njihovih karakteristika na prijemnoj strani. Student treba da stekne globalnu sliku o redosledu procesiranja u svakom od blokova i sposobnost da implementira kompletan komunikacioni lanac za najjednostavnije realizacije komunikacionih sistema u dostupnom softverkom paketu i interpretira dobijene rezultate.

Ishod:

Student koji uspešno savlada gradivo iz ovog predmeta biće u stanju da: - prepozna i objasni osnovne blokove komunikacionog sistema na strani predajnika i prijemnika i opiše njihove osnovne funkcije - implementira osnovne realizacije svakog od komunikacionih blokova korišćenjem odgovarajućeg dostupnog softverskog paketa i podešava njihove osnovne parametre.

Sadržaj:

- Pojam informacije, pojam i uloga signala, vrste i podela signala, analiza signala. Digitalizacija signala i prenos digitalnog signala. Signali u osnovnom opsegu i modulisani signali, snaga signala, spektar signala, spektralna efikasnost. - Uvod u način funkcionisanja dostupnih softverskih paketa . Osnovni koncepti u programiranju: skript fajlovi, funkcije, vektori i matrice, korisne ugrađene funkcije. - Generisanje signala u softverskim paketima. Intuitivni uvod u komunikacione kanale, prenosni medijumi: žični i bežični prenos, šum u kanalu, osnovni modeli kanala: kanal sa gausovim šumom, odnos signal šum u kanalu. Napredniji modeli komunikacionih kanala i njihovi parametri. Generisanje modela kanala u softverskim paketima. Osnovni model komunikacionog sistema. - Opis i redosled pojedinih blokova na predajnoj i prijemnoj strani. Implementacija bazičnog modela komunikacionog sistema u dostupnom softverskom paketu. Postupci izračunavanja verovatnoće greške u prenosu, bitske verovatnoće greške i verovatnoće greške poruke kroz simulacione eksperimente. Osnovni principi simulacije kompletnog komunikacionog sistema. Primeri implementacije osnovnih komunikacionih sistema u dostupnom softverskom paketu. Izvođenje simulacionih eksperimenata i prikaz u dostupnom softverskom paketu.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, auditorne i računarske vežbe.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Proakis, J.G., Salehi, M., Bauch, G. Contemporary Communication Systems Using MATLAB and Simulink, 2nd ed. 2004 Thomson brooks/cole, Belmont Engleski
Željen Trpovski Komunikacioni sistemi 2016 FTN, skripta Srpski jezik
Formiranje ocene: