Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Osnove računarstva i objektnog programiranja (17.BMI101)

Matične organizacione jedinice predmeta: Odsek za primenjene računarske nauke i informatiku
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Primenjene računarske nauke i informatika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Osposobljavanje studenata za razvoj softvera koristeći objektno orijetnisano programiranje.

Ishod:

Nakon uspešno završenog kursa student poznaje metode, tehnologije i standarde za razvoj objektno orijentisanih aplikacija. Takođe, student je kompententan da projektuje i razvija objektno orijentisane aplikacije zasnovane na programskom jeziku Python.

Sadržaj:

Osnovni pojmovi objektno orijentisanog programiranja: objekti, klase, veze, metode, enkapsulacija, kreiranje objekata, konstruktori, nasleđivanje, preklapanje metoda. Koncept Izuzetka: kreiranje, obrada, hijerarhija. Osnovne algoritamske strukture: pretraga i sortiranje. Strukture podatka: liste, mape, stabla. Osnove UML: dijagrami, elementi, pristupi u modelovanju.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; Računarske vežbe; Konsultacije. Ispit je usmeni. Ocena ispita se formira na osnovu uspeha sa projekta i usmenog ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Michael T. Goodrich, Roberto Tamassia, Michael H. Goldwasser Data Structures and Algorithms in Python 2013 John Wiley and Sons Engleski
Vidaković, M., i dr. Java i objektno-orijentisano programiranje 2018 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Dusty Phillips Python 3 Object Oriented Programming 2010 Packt publishing Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena