Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Dizajn i izrada implanata i medicinskih modela (17.BM119D)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za proizvodno mašinstvo
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Metrologija, kvalitet, ekološko inženjerski aspekti, alati i pribori
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Sticanje znanja i veština o teorijskim i praktičnim aspektima dizajniranja i izrade medicinskih implanata i medicinskih modela, primenom reverzibilnog inženjerskog dizajna i 3D štampe.

Ishod:

Sposobnost razumevanja metodologije reverzibilnog inženjerskog dizajna i praktične primene u oblasti biomedicinskog inženjerstva sa akcentom na primeni kompjuterizovane tomografije (CT) i magnetne rezonance (MRI) i optičkih sistema za 3D digitalizaciju. Sposobnost razumevanja metodologije 3D štampe, tehnoloških aspekata i praktične primene 3D štampe u oblasti biomedicinkog inženjerstva. Ovladavanje metodološkim i praktičnim aspektima integracije reverzibilnog inženjerskog dizajna i 3D štampe u oblasti biomedicinkog inženjerstva.

Sadržaj:

Pojam, uloga i značaj reverzibilnog inženjerskog dizajna u oblasti biomedicinskog inženjerstva. Metodologija reverzibilnog inženjerskog dizajna. 3D digitalizacija – pojam i metode u oblastma medicine (CT, MRI i sistemi optičke 3D digitalizacije). Pre-procesiranje rezultata 3D digitalizacije. Rekonstrukcija složenih površina - generisanje CAD modela. Pojam, uloga i značaj 3D štampe u oblasti biomedicinskog inženjerstva. Tehnološki aspekti 3D štampe. Biomedicinski materijali za 3D štampu. Integrisanje sistema za reverzibilni inženjerski dizajn i 3D štampu.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi interaktivno u vidu predavanja, laboratorijskih i računarskih vežbi. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja gradiva. Na laboratorijskim vežbama se praktično primenjuju stečena znanja na rapoloživoj laboratorijskoj opremi. Na računarskim vežbama se uz primenu informaciono komunikacionih tehnologija radi na ovladavanju znanjima i praktičnim veštinama iz posmatranog područja. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Raja, V., Fernandes, K. Reverse Engineering : An Industrial Perspective 2010 Springer-Verlag, London Engleski
Plančak, M. Brza izrada prototipova, modela i alata 2004 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Wang, W. Reverse Engineering : Technology of Reinvention 2011 CRC Press, Taylor and Francis Group Engleski
Dornfeld, D., Lee, D.E. Precision Manufacturing 2008 Springer, New York Engleski
Budak, I. Reverzibilni inženjerski dizajn – preprocesiranje rezultata 3D digitalizacije 2019 Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena