Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Totalno integrisani sistemi automatskog upravljanja (17.AU514)

Matične organizacione jedinice predmeta: Odsek za automatiku, geomatiku i upravljanje sistemima
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Automatika i upravljanje sistemima
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Ovladavanje studenta teorijskim i praktičnim osnovama automatizacije poslovno-stambenih objekata.

Ishod:

Stečena znanja mogu se koristiti u rešavanju konkretnih inženjerskih problema iz oblasti automatizacije poslovno-stambenih objekata.

Sadržaj:

Istorijat primene savremenih rešenja automatike u automatizaciji poslovno-stambenih objekata. Standardi iz oblasti automatizacije poslovno-stambenih objekata. DCS arhitektura u sistemima automatizacije poslovno-stambenih objekata. Komunikacioni protokoli (LON, KNX, X10). Kontrola i upravljanje sistemima grejanja/hlađenja i klimatizacije u poslovno-stambenim objektima . Osvetljenje poslovno-stambenih objekata. Primena savremenih metoda automatizacije u cilju povećanja energetske efikasnosti poslovno/stambenih objekata.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, računarske i laboratorijske vežbe, konsultacije. Teoretski deo gradiva studenti polažu usmeno odgovarajući na problemska pitanja. Usmeni ispit nosi do 30 bodova i polaže se prema spisku ispitnih pitanja. Praktični deo gradiva studenti polažu u računarskoj laboratoriji (kolokvijum i ispit) i izradom domaćeg rada. Ocena ispita se formira na osnovu kvaliteta urađenih domaćih zadataka i računarskih zadataka, i usmenog dela ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
G. J. Levermore Building energy management systems 2008 Department of building engineering UMIST Engleski
Profesor Štampani materijal koji pokriva pojedina izlaganja i vežbe 2005 Srpski jezik
Haines, R.W. Systems for heating, ventilating and air conditioning 1977 Van Nostrand Reinhold, New York Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena