Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Tranzicije i transformacije arhitektonskih programa (17.AT06)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za arhitekturu i urbanizam
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Arhitektonsko-urbanističko planiranje, projektovanje i teorija
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje sposobnosti za produbljeno i sveobuhvatno razumevanje razvoja i promena različitih arhitektonskih programa u uslovima tranzicije na prostoru Srbije, regiona i sveta. Razvijanje sposobnosti sinteznog mišljenja o arhitekturi kroz sagledavanj istorijskog, umetničkog, kulturnog, političkog i sociološkog razvoja i njihovim transponovanjem u savremene društvene tokove.

Ishod:

Upoznavanje problematike i transformacija različitih arhitektonskih programa u kontekstu tranzicije društva. Studenti će imati priliku da kroz samostalno ili grupno delovanje sagledaju širok spektar pojava u tranzicionim društvima, te da proučavaju razvoj i promene arhitektonskih programa.

Sadržaj:

Modernizacije i tranzitologije u arhitekturi kroz društvene nauke. Globalizacija ili tranzicija arhitektonskih programa. Kritika u arhitekturi tranzicije. Transformacije i prilagođavanje arhitektonskih programa kroz tranziciju. Kontinuitet i promene arhitekture tranzicije. Recentni fenomeni arhitekture i njihove manifestacije u tranziciji. Tranzicija kao podsticaj za stvaranje napretka i orginalnih ideja u arhitekturi.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, auditorne vežbe, konsultacije, ispit.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Malcolm Miles, Tim Hall, Iain Borden The City Cultures Reader 2004 Psychology Press Srpski jezik
Hans Cornelissen ed. Dwelling as a figure of thought 2005 SUN, Amsterdam Engleski
Bendžamin, E. Filozofija arhitekture 2011 Clio, Beograd Srpski jezik
grupa autora Teatar - politika - grad 2007 YUSTAT, Beograd Srpski jezik
Tasleem Shakur ed. Cities in Transition: Transforming the Global Built Environment 2005 Open House Press, Cheshire Engleski
Velš, V. Naša postmoderna moderna 2000 Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića, Novi Sad Srpski jezik
Vladan Đokić, Petar Bojanić Misliti grad 2011 Arhitektonski fakultet, Beograd Srpski jezik
Anne Lacaton, Jean-Philippe Vassal, Frédéric Druot Plus - Large scale housing development. An exceptional case 2007 Editorial Gustavo Gili, SL Engleski
Borch, C.(ed.) Architectural Atmospheres : On the Experience and Politics of Architecture 2014 Birkhäuser, Basel Engleski
Ljubinko Pušić Čitanje grada 1995 Prometej, Novi Sad Srpski jezik