Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Nacrtna geometrija sa perspektivom 2 (17.ASO9)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za arhitekturu i urbanizam
Osnovne informacije:

Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast Teorije i interpretacije geometrijskog prostora u arhitekturi i urbanizmu
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Razvijanje sposobnosti prostorne vizuelizacije, prostorne imaginacije i grafičkog predstavljanja trodimenzionalnog (3D) prostora i postizanje iluzije prostora na perspektivnoj slici (PS).

Ishod:

Sposobnost detekcije i tumačenja prostornih odnosa i svojstava složenih geometrijskih oblika i njihovih geometrijskih struktura na perspektivnoj slici. Dizajn 3D konfiguracija i grafičkog izražavanja PS-ma.

Sadržaj:

Površi: Prostorne i ravne krive kao vodilje ili izvodnice pri generisanju površi. Karakteristični pogledi i direktna detekcija geometrijskih struktura tih površi. Razvojne i nerazvojne površi; pravoizvodne (kvadrike, konoidi, cilindroidi i sl.), zavojne, konvolutne; lukovi, svodovi i kupole; krovovi. Aksonometrijski prikazi. Koncepti vidljivosti i vizuelni realizam. Senčenje i vizuelni realizam. Osnovni principi senčenja. Rastavnica osvetljenosti. Detekcija karakterističnih elemenata bačenih senki u ortogonalnim i kosim pogledima i na aksonometrijskim slikama kod parelelnog i centralnog osvetljenja. Vizuelizacija i geometrijske strukture složenih 3D formi na PS. Kosa perspektiva. Rotacija i uslovne prave veličine. Koncepti vidljivosti. Primena na ravne figure, poliedre, rotaciona tela, ravne i međusobne preseke površi itd. Vidni ugao i postavljanje PS. Perspektiva s ugla i frontalna perspektiva. Analiza složenih površi: pravoizvodne površi, lukovi, svodovi, kupole, krovovi i sl. Vizuelni realizam na PS. Senke. Ogledala. Centralno i paralelno osvetljenje. Karakteristični elementi svetlosnih zraka za direktno određivanje senki na PS. Slike u horizontalnim, vertikalnim i kosim ogledalima. Restitucija PS. Kriterijumi analize PS za detekciju metričkih svojstava i prostornih odnosa objekata prikazanih na PS. Iluzija prostora i primena na pozorišnu perspektivu.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Grafičke - audiotorne vežbe. Konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Anđelković, H. Perspektiva 1991 Univerzitet u Nišu Srpski jezik
Anagnosti, P. Perspektiva 1996 Naučna knjiga, Beograd Srpski jezik
Živanović, S. i dr. Nacrtna geometrija II. 1985 Naučna knjiga, Beograd Srpski jezik
Štulić, R. Perspektiva : vizuelizacija 3D prostora iz perspektivnih slika 2006 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena