Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Uvod u studije scenske arhitekture (17.ASO7)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za arhitekturu i urbanizam
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Scenska arhitektura, tehnika i dizajn-scenska arhitektura i tehnika
Multidisciplinarna Da
ESPB 6
Cilj:

Upoznavanje studenata sa scenskom arhitekturom kao jednom od specifičnih arhitektonskih praksi. Uspostavljanje osnovnog korpusa znanja i veština neophodnih za istraživanje, stavaralački rad i prikazivanje scenske arhitekture.

Ishod:

Sposobnost studenata za individualni i timsku rad i primenu osnovnih znanja i veština u planiranju, promišljanju, razvoju i predstavljanju ideja i projekata u oblasti scenske arhitekture.

Sadržaj:

Pojam i definicije scenske arhitekture. Program u scenskoj arhitekturi. Struktura funkcija u scenskoj arhitekturi. Utilitarna funkcija. Dimenzionalna i funkcionalna analiza. Modul i projektovanje u modularnoj mreži. Organizacija i kompozicija prostora. Jedinica, sklop, celina. Strktura arhitektonske forme. Fizička struktura i konstrukcija. Kontekst i koncept u scenskoj arhitekturi. Prostorni nivoi. Proces projektovanja. Ishodi projektovanja. Prezentacija projekata u scenskoj arhitekturi.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, vežbe, radionice.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Zumptor P. Misliti arhitekturu 2003 AGM Srpski jezik
Norberg-Šulc, K. Egzistencija, prostor i arhitektura 1999 Građevinska knjiga, Beograd Srpski jezik
Кркљеш, М. Архитектонска анализа 2016 Факултет техничких наука, Нови Сад Srpski jezik
Rakočević M. Uvod u arhitektonsko projektovanje 1998 Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu Srpski jezik
Миленковић, Б. Увод у архитектонску анализу 1 2008 Грађевинска књига, Београд Srpski jezik
Миленковић, Б. Увод у архитектонску анализу 2 2008 Грађевинска књига, Београд Srpski jezik
Neufert, E. Архитектонско пројектовање 1996 Грађевинска књига, Београд Srpski jezik
Formiranje ocene: