Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Dizajn i tehnika scene 2 (17.ASO20)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Umetnički
Uža naučna oblast Scenska arhitektura, tehnika i dizajn-scenski dizajn
Multidisciplinarna Da
ESPB 6
Cilj:

Sticanje produbljenih znanja i veština potrebnih za samostalni i grupni rad na dizajnu i tehnici scene, sa posebnim naglaskom na razumevanje i primenu principa renesansnih i baroknih scenskih praksi u savremenom stvaralaštvu.

Ishod:

Poznavanje i razumevanje principa dizajna i tehnike scenske u renesansnom i baroknom dobu. Sposobnost prepoznavanja i stvaralačke primene ovih tradicionalnih ideja u savremenom dizajnu i tehnici scene. Sposobnost za individualni rad na konkretnim umetničkim zadacima.

Sadržaj:

Dizajn prostora savremenih scenskih događaja u kontekstu renesansnih i postrenesansnih ideja o scenskom prostoru. Renesansni koncepti prostora scenskih događaja. Tehnike koncipiranja i realizacije scene u renesansnom pozorištu Italije i Engleske. Ideje o renesansnom pozorištu primenjene u savremenoj scenskoj praksi. Barokni koncepti prostora scenskog događaja. Tehnike koncipiranja i realizacije scene u konvencionalnim pozorišnim objektima i prostorima. Barokne ideje o scenskom prostoru primenjene u postbaroknom pozorištu, kao i usavremenoj pozorišnoj praksi.

Metodologija izvođenja nastave:

Interaktivna predavanja – izlaganje nastavnika i obavezni razgovor sa studentima na zadatu temu predavanja. Samostalni rad studenata na individualnom predmetnom projektu uz konsultacije sa nastavnicima i saradnicima. Radionički formati u kojima se teme sa predavanja analiziraju povezuju kroz praktičan rad sa predmetnim projektom. Predmetni projekat podrazumeva izradu idejnog rešenja dizajna i tehnike scene za zadati prostorni okvir i tekstualni predložak. Predmetni projekat je zasnovan na savremenoj interpretaciji koncepata i principa renesansnog i/ili baroknog scenskog prostora.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Savić, J. Drama i pozornica 1996 Pozorišni muzej Vojvodine, Novi Sad Srpski jezik
Nagel, A. Medieval Modern: Art Out of Time 2012 Thames and Hudson, London/Njujork, UK/SAD Engleski
Serlio, S. The Five Books of Architecture 1982 Dover Publications, Njujork, SAD Engleski
Brown, R. Sound: A Reader in Theatre Practice 2010 Pelgrave Macmillan, Hampshire Engleski
Pilbrow, R. Stage Lighting Design: The Art, The Craft, The Life 1997 Nick Hern Books Ltd, London Engleski
Joseph, S. New Theatre Forms 1968 Sir Isaac Pitmann & Sons, London, UK Engleski
Wolf, R.C., Block, D. Scene Design and Stage Lighting 2014 Cengage Learning, Wadsworth Engleski
Dinulović, R., i grupa autora Arhitektura, tehnika i menadžment pozornice 2016 FTN, Novi Sad Srpski jezik
Evens, B. Live Sound Fundamentals 2011 Course Techology, a part of Cengage Learning, Boston Engleski
Kej, D., Lebreht, Dž. Zvuk i muzika u pozorištu : umetnost i tehnika dizajna 2004 Clio, Beograd Srpski jezik