Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Dizajn i tehnika scene 1 (17.ASO14)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Umetnički
Uža naučna oblast Scenska arhitektura, tehnika i dizajn-scenski dizajn
Multidisciplinarna Da
ESPB 6
Cilj:

Sticanje znanja i veština potrebnih za samostalni i grupni rad na dizajnu i tehnici scene, sa posebnim naglaskom na razumevanje i primenu principa antičkih i srednjevekovnih scenskih praksi u savremenom stvaralaštvu.

Ishod:

Poznavanje i razumevanje principa dizajna i tehnike scenske u antičkom i srednjevekovnom dobu. Sposobnost prepoznavanja i stvaralačke primene ovih tradicionalnih ideja u savremenom dizajnu i tehnici scene. Sposobnost za individualni rad na konkretnim umetničkim zadacima.

Sadržaj:

Dizajn prostora savremenih scenskih događaja u kontekstu tradicionalnih ideja o scenskom prostoru. Predantički i antički koncepti prostora scenskog događaja. Tehnike koncipiranja i realizacije scene u antičkom pozorištu Grčke i Rima. Ideje o antičkom pozorištu primenjene u savremenoj scenskoj praksi. Srednjevekovni koncepti prostora scenskih događaja. Tehnike koncipiranja i realizacije scene u javnim objektima i javnom gradskom prostoru. Srednjevekovne ideje o scenskom prostoru primenjene u savremenoj pozorišnoj praksi.

Metodologija izvođenja nastave:

Interaktivna predavanja – izlaganje nastavnika i obavezni razgovor sa studentima na zadatu temu predavanja. Samostalni rad studenata na individualnom predmetnom projektu uz konsultacije sa nastavnicima i saradnicima. Radionički formati u kojima se teme sa predavanja analiziraju i povezuju kroz praktičan rad sa predmetnim projektom. Predmetni projekat podrazumeva izradu idejnog rešenja dizajna i tehnike scene za zadati prostorni okvir i tekstualni predložak. Predmetni projekat je zasnovan na savremenoj interpretaciji koncepata i principa klasičnog i/ili srednjevekovnog scenskog prostora.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Извеков, Н. П. Техника сцены 1940 Исскуство, Lenjingrad – Moskva Ruski jezik
Mort, S. Stage Lighting: The Technicals Guide 2014 Methuen Drama, London Engleski
Hočevar, M. Prostori igre 2003 JDP, Beograd Srpski jezik
Hauard, Pamela Šta je scenografija 2002 Klio, Beograd Srpski jezik
Simonson, L. The Stage is Set 1963 Theatre Art Books, New York Engleski
Brockett, O. Making a Scene: A History of Stage Design and Technology in Europe and United States 2010 University of Texas, San Antonio, SAD Engleski
Griffiths, T. Stagecraft 1982 Phaidon, London Engleski
Gibson, B. The Ultimate Live Sound Operators Handbook, 2nd Edition 2011 Hal Leonard Books, Montclair Engleski
Harvud, R. Istorija pozorišta 1998 Klio, Beograd Srpski jezik
Dinulović, R., i grupa autora Arhitektura, tehnika i menadžment pozornice 2016 FTN, Novi Sad Srpski jezik