Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Vizuelno istraživanje u scenskoj arhitekturi i dizajnu (17.ASO10)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za arhitekturu i urbanizam
Osnovne informacije:

Kategorija Umetnički
Uža naučna oblast Likovne umetnosti u arhitekturi, tehnici i dizajnu
Multidisciplinarna Da
ESPB 4
Cilj:

Produbljivanje znanja i veština stečenih na predmetu Uvod u vizuelno istraživanje. Upoznavanje sa osnovama figuracije u crtežu i skulpturi, sa akcentom na prostorne odnose. Usavršavanje sposobnosti prenošenja prostorne situacije, uočene ili zamišljene, na crtež. Upotreba vizuelnog istraživanja kao sredstva umetničkog izražavanja i promišljanja u scenskoj arhitekturi i dizajnu.

Ishod:

Predmet pruža praktična znanja i veštine pomoću kojih studenti grade sposobnost komunikacije ideja, stvaranja doživljaja i izražavanja lične poetike korišćenjem različitih likovnih medija. Osposobljenost za korišćenje vizuelnog istraživanja kao sredstva umetničkog izražavanja i promišljanja u scenskoj arhitekturi i dizajnu.

Sadržaj:

Pojam „prostorni crtež“. Figuracija u umetnosti i telo u prostoru u kontekstu umetnosti i scenskog dizajna i arhitekture. Predstavljanje realnog i imaginarnog prostora, izražavanje atmosfere i narativa korišćenjem vizuelnih elemenata. Stavljanje akcenta na vizuelno istraživanje, kao sredstvo u procesu stvaranja dela scenskog dizajna.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja i praktične vežbe. Konsultacije. Povremene posete izlagačkim prostorima. Kritička analiza radova izvedenih na predmetu. U okviru nastave vežbanja studenti rade na seriji crtačkih zadataka, koje objedinjuju u dva predmetna projekta – strip, crtan na osnovu vlastitog narativa i prikaz prostorne kompozicije prema pravilima linearne perspektive.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Piz, Alan i Barbara Definitivni vodič kroz govor tela 2013 Vulkan, Beograd Srpski jezik
edited by Georges Duby and Jean-Luc Daval Sculpture: From Antiquity to the Present Day 2002 Taschen, London, Los Angeles, Madrid, Paris, Tokyo Engleski
Janson, H. W. Istorija umetnosti 2016 Begen komerc, Zemun Srpski jezik
Paskvaloto, Đ. Estetika praznine : umetnost i meditacija u kulturama Istoka 2007 Clio, Beograd Srpski jezik
Protić, Miodrag B. Oblik i vreme 1979 Nolit, Beograd Srpski jezik
Barcsay, Jeno Anatomija za umjetnike 2003 Leo Commerce Srpski jezik
Dorn, D., Shanda, M. Drafting for The Theatre, Second Edition 2012 Southern Illinois University, Carbondale Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena