Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Teorija i kritika arhitektonskog dela (17.ASI391)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za arhitekturu i urbanizam
Osnovne informacije:

Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast Arhitektonsko-urbanističko planiranje, projektovanje i teorija
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Upoznavanje sa osnovnim teorijama i konceptualnim okvirima koji definišu nastanak arhitektonskih dela. Preispitivanje odnosa arhitekture i šireg društvenog i kulturnog konteksta. Razvoj sinteznog mišljenja o arhitekturi. Uspostavljanje odnosa prema teorijama arhitekture i prostora kao sopstvenog teorijskog mišljenja. Upoznavanje s problematikom kritičke analize i razvoj sposobnosti kritičkog posmatranja, proučavanja, analize i valorizacije arhitektonskog dela.

Ishod:

Sposobnost za samostalno i grupno delovanje u oblasti teorije i kritike arhitektonskog dela.

Sadržaj:

Teorije i konceptualni okviri arhitektonskog stvaralaštva. Problem uloge, pozicije, zadataka, identiteta i potencijala arhitektonskog dela. Vrste i oblici arhitektonskih dela (izvedeni objekti, projekti i studije, konkursni projekti, efemerne i prostorne strukture, tekstovi i publikacije...). Oblici delovanja u arhitekturi (projektovanje i građenje, istorija, teorija i kritika, obrazovanje i popurarizacija, komunikacija u arhitekturi...). Program u arhitekturi kao teorijsko-fenomenološko pitanje. Arhitektonska forma – sadržaj, funkcije i značenje. Arhitektonski jezik – pisanje i čitanje. Pojam i teorija kritike. Vrste kritičkih tekstova. Analitički teorijski okviri. Načini pisanja kritičkog teksta.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, radionice. Seminarski rad i usmeni ispit.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Hays, M. Architecture Theory since 1968 1998 Columbia Book of Architecture, MIT Press, Cambridge, Mass Engleski
Koolhaas, R. S, M, L, XL 1998 The Monacelli Press, New York Engleski
Leach, N. Rethinking architecture 1997 Routledge, London & New York Engleski
Nesbitt, K. Theorizing a New Agenda for Architecture, An Anthology of Architectural Theory 1965-1995 1996 Princeton Architectural Press, New York Engleski
Norberg-Šulc, K. Egzistencija, prostor, arhitektura 1999 Građevinska knjiga, Beograd Srpski jezik
Frempton, K. Moderna arhitektura – kritička istorija 2004 Orion art, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Seminarski rad Da Da 20.00