Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Novi pristupi tehnologijama u umetnosti i kulturi (17.ASI333)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za arhitekturu i urbanizam
Osnovne informacije:

Kategorija Umetnički
Uža naučna oblast Scenska arhitektura, tehnika i dizajn-scenski dizajn
Multidisciplinarna Da
ESPB 4
Cilj:

Ciljevi predmeta su upoznavanje sa istorijskim i kulturnim kontekstom umetnosti i tehnologije, pre svega u dvadesetom veku, radom i idejama umetnika koji su istraživali nove interdisciplinarne i interaktivne forme, ali i radom naučnika koji su razvijali informacione tehnologije, naučne i filozofske ideologije koje su uticale na umetnost.

Ishod:

Po završetku nastave iz predmeta od studenta se očekuje poznavanje istorijskog razvoja interdisciplinarne oblasti u kojoj se prepliću nove tehnologije, umetnost i nauka, kao i razumevanje i kritički stav prema upotrebi novih tehnologija u polju vizuelnih i scenskih umetnosti, i kulture. Od studenta se očekuju izgrađeni lični stavovi, kao i sposobnost da ih prezentuje i problematizuje verbalno.

Sadržaj:

Pregled rada i ideja umetnika i naučnika koji su bili pioniri u brisanju granica koje su tradicionalno postojale između umetničkih i tehnoloških disciplina. Istorijski pregled produkcije u oblasti umetnosti i novih tehnologija na primerima izabranih umetničkih pokreta (Gesamtkunstwerk, futurizam, kubofuturizam, bauhaus, kibernetika, hepening, video umetnost, biotehnološka umetnost, virtuelna umetnost, internet umetnost). Upoznavanje sa digitalnom umetnošću, njenom estetikom, strategijama, socio-kulturnim aspiracijama i ključnim konceptima (integracija, interaktivnost, hipermedija, imerzija i narativnost).

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja po zadatim temama, praktične vežbe i radionice. Konsultacije. Ispit.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Manovič, L. Jezik novih medija 2015 Klio, Beograd Srpski jezik
Grau, O. Virtuelna umetnost 2008 Clio, Beograd Srpski jezik
Dixon, S. Digital performance, A History of New Media in Theater, Dance, Performance Art, and Installation 2007 MIT Press, Cambridge Engleski
Gir, Čarli Digitalna kultura 2011 Clio, Beograd Srpski jezik
Nick Montfort; Noah Wardrip-Fruin New Media Reader 2012 MIT Press Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Usmeni deo ispita Ne Da 30.00
Predmetni(projektni)zadatak Da Da 15.00
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00