Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Digitalne tehnologije u naučnim istraživanjima arhitekture i urbanizma (17.A940)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Teorije i interpretacije geometrijskog prostora u arhitekturi i urbanizmu
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Osposobljavanje koncepta upotrebe digitalnih tehnologija u naučnim istraživanjima iz oblasti arhitekture i urbanizma

Ishod:

U okviru predmeta očekuje se da studenti analiziraju problem, sagledaju principe i razvijaju ideje i strategije za upotrebu savremenih digitalnih tehnologija u naučnim istraživanjima iz oblasti arhitekture i urbanizma.

Sadržaj:

Analiza, značaj i uloga upotrebe digitalnih tehnologija u inženjerskim naučnim istraživanjima. Različiti prostorni, oblikovani i problemski nivoi u arhitekturi i urbanizmu. Uticaj medijuma, teorijskih pristupa i procesa i modela i metoda na ulogu digitalnih tehnologija u naučnim istraživanjima arhitekture i urbanizma. Identifikacija adekvatnih problema. Kontekst i stanje aktuelnih istraživanja. Interpretacija i raslojavanje problema. Prilagođavanje abstrakcije upotrebi u algoritmima. Razvoj strategije za kreiranje modela. Kreiranje modele. Evaluacija.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja i diskusije ili mentorski rad. Seminarski rad i usmeni ispit.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Kalay, Y E Architecture s new media: principles, theories and methods of computer-aided design 2004 MIT Press, Cambridge, MA Srpski jezik
Oxman, R. (ed) Digital Design a Special Issue in Design Studies (27,3) 2006 Engleski
Oxman, R. Digital architecture as a challenge for design pedagogy: theory, knowledge, models and medium, Design Studies 27(2) 2008 Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena