Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Projektivna arhitektura-promene u arhitektonskom diskursu i tranzicioni procesi (17.A929)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Arhitektonsko-urbanističko planiranje, projektovanje i teorija
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Identifikovanje i razumevanje odnosa između društvenih faktora i arhitektonskog diskursa. Razumevanje načina na koji arhitektonska teorija i praksa deluje u tom prostoru „između“. Definisanje povratnih veza i procesa internalizacije između proizvodnje prostora i društvene strukture, sa posebni akcentom na promene u arhitektonskom diskursu između dva krajnja pola arhitekture kao autonomne, samosvesne discipline i arhitekture gde je društvo jedini uzrok i sadržaj arhitektonskog prostora.

Ishod:

Sposobnost studenta da identifikuje i analizira relacije i odnose između društvenih pojava i procesa stvaranja/projektovanja i sposobnost interpretacije i kritičkog odnosa prema savremenim arhitektonskim prostornim praksama.

Sadržaj:

Promena i intezitet odnosa između društvenih faktora i arhitektonskog diskursa. Na koji način arhitektonska teorija i praksa deluje u tom prostoru „između“? Uspostavljanje povratnih veza između proizvodnje arhitektonskog prostora i društvene strukture unutar tog kompleksnog, nehijerarhijskog, heterogenog tranzicionog prostora. Projektivna arhitektura kao proces upisivanja društvenih vrednosti u prostor i obrnuto. Mesto i značaj tranzicionih i liminalnih prostora u arhitektonskoj teoriji i praksi.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, prezentacije i diskusija ili mentorski rad. Usmeni ispit

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Pier Vittorio Aureli The Possibility of an Absolute Architecture 2011 MIT Press, London, England,Cambridge, Mass Engleski
Anthony Vidler Histories of the Immediate Present - Inventing Architectural Modernism 2008 MIT Press, London, England,Cambridge, Mass Engleski
Neil Leach Rethinking architecture 1997 Routledge, London & New York Engleski
Robert Somol, Sarah Whiting Notes around the Doppler Effect and Other Moods of Modernism, Perspecta, Vol. 33, Mining Autonomy (2002), pp. 72-77 2002 MIT Press, London, England,Cambridge, Mass Srpski jezik
Jeffrey Kipnis A Question of Qualities -Essays in Architecture 2013 MIT Press, London, England,Cambridge, Mass Engleski
Georges Teyssot A Topology of Everyday Constellations 2013 MIT Press, London, England,Cambridge, Mass Engleski
Michael Hays Critical Architecture: Between Culture and Form,Perspecta,Vol. 21, pp. 14-29 1984 MIT Press, London, England,Cambridge, Mass Engleski
Mario Carpo The Alphabet and the Algorithm 2011 MIT Press, London, England,Cambridge, Mass Engleski