Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Interpretacije prostora u digitalnom okruženju (17.A928)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Teorije i interpretacije geometrijskog prostora u arhitekturi i urbanizmu
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Istraživanje pristupa oblikovanju prostora prilagođenom digitalnom okruženju

Ishod:

U okviru predmeta očekuje se da studenti usvoje i razviju principe oblikovanja i dizajna koji se mogu interpretirati u digitalnom okruženju.

Sadržaj:

Principi istraživanja oblikovanja u arhitekturi, urbanizmu i dizjanu prilagođen digitalnom okruženju. Analiza, definisanje problema i hijerarhijski pristupi; interpretacija strukturalnih i funkcionalnih karakteristika. Parametri i relacije. Algoritamski dizajn. Generativni dizajn. Reprezentacija i asptrakcija u naučnom istraživanju; paralelni i razgranati pristupi i selekcija. Procesi i tehnologija. Varijabilnost. Valorizacija.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja i diskusije ili mentorski rad. Seminarski rad i usmeni ispit.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Lawson, B How designers think 1980 Architectural Press, Eastview Editions, NJ Engleski
Urlich K. Design – Creation of Artifacts of Society 2011 University of Pennsylvania Engleski
- Computer Aided Architectural Design Futures 2001-2017 2017 Engleski
Kolarevic B. Architecture in the Digital Age 2005 taylor&francis Engleski