Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Kreativno istraživanje i interpretacije u arhitekturi i urbanizmu (17.A926)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Arhitektonsko-urbanističko planiranje, projektovanje i teorija
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Cilj predmeta je da uputi studente u domen naprednog kreativnog istraživanja u oblastima arhitekture i urbanizma kroz prepoznavanje, analiziranje, sistematizaciju, tipizaciju, kreativno poređenje i uređivanje arhitektonskih i umetničkih praksi orijentisanih ka prostoru kao fenomenu. Kroz samostalni rad u okviru predmeta, studenti razvijaju sposobnost razumevanja i primene kreativnih procesa u interpretacijama arhitektonskih teorijskih postavki. Razvijanje kreativnog mišljenja i primena ovih procesa vodi ka razvoju sopstvenih kreativnih interpretacija fenomena iz oblasti arhitekture i urbanizma.

Ishod:

Sposobnost formiranja šireg interdisciplinarnog okvira neophodnog za proces postavke samostalnih kreativnih interpretacija u oblastima arhitekture i urbanizma. Veština tumačenja postojećih kreativnih interpretacija u oblasti. Sposobnost formulisanja postavki i sprovođenje sopstvenog kreativnog istraživanja u funkciji rada na doktorskoj tezi.

Sadržaj:

Teorijsku nastavu čine sledeće tematske celine: Kreativno istraživanje – tipovi istraživanja, podele istraživačkih pristupa i hijerarhizacija kompleksnosti kreativnog istraživanja u oblastima arhitekture i urbanizma; Odabrane savremene prakse – studije slučaja postavke, razvoja i primena kreativnih istraživačkih metoda u arhitekturi i urbanizmu; Struktura kreativnog interdisciplinarnog istraživanja primenjenog u arhitekturi i urbanizmu; Mogućnosti primene rezultata kreativnih istraživanja u širem disciplinarnom okviru – arhitektura u drugim disciplinama i korelirajuće discipline u arhitekturi.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; mentorski rad; diskusije; konsultacije

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Ebeling, Siegfried Space as Membrane 2010 Architectural Association Publishing; London Engleski
Kunze, Donald; Bertolini, David; Brott, Simone Architecture Post Mortem (The Diastolic Architecture of Decline, Dystopia, and Death) 2013 Routledge; London Engleski
Soja, Edward W. Thirdspace: Expanding the Geographical Imagination 1996 Blackwell publishers; Oxford Engleski
Awan, Nishat; Schneider, Tatjana; Till, Jeremy Spatial Agency: Other ways of doing architecture 2011 Taylor & Francis Ltd, NY and London; 2011 Engleski
Holl, Steven, Pallasmaa, Juhani; Pérez-Gómez, Alberto Questions of Perception: Phenomenology of Architecture 2008 JA+U Publishing Co., Ltd. Engleski
Weizman, Eyal Forensic Architecture – Violence at the Threshold of Detectability 2013 The MIT Press; Massachusetts & London Engleski
Phillips; Stephen J. Elastic Architecture: Frederick Kiesler and Design Research in the First Age of Robotic Culture 2017 The MIT Press Srpski jezik
Formiranje ocene: