Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Likovna umetnost u Jugoslaviji 1918-1990 (17.A921)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Likovne umetnosti u arhitekturi, tehnici i dizajnu
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Predmet je organizovan tako da u aktivnom dijalogu sa studentima razmatraju fenomeni modernosti u Srbiji i okruženju na način problemskih selektivnih obrada opusa ili delova opusa pojedinih autora, specifičnih aspekata izdvojenih iz jednog ili više pokreta, koji spadaju u domen bilo formalno – jezičkih bilo programsko – teorijskih, idejnih, ideoloških ili političkih određenja. Uporedo sa teorijskim uvidima predmet referira na konkretne primere iz umetničke prakse koji su od važnosti za problematizaciju osnovne teme. Predmet nije zamišljen kao interpretacija geneze moderne srpske umetnosti, već kao razmatranje njenih ključnih idejnih i formalno – jezičkih sadržaja, te uočavanje i adekvatno vrednovanje regionalnih specifičnosti.

Ishod:

Usavršavanje sposobnosti interpretacije teorija, jezika i praksi delovanja moderne umetnosti u Jugoslaviji. Osposobljenost za analiziranje i čitanje slike, vrednovanje i tumačenje izražajnih jezika i idejnih sadržaja fenomena modernosti.

Sadržaj:

Likovna umetnost 20. veka u Jugoslaviji. Likovna umetnost druge decenije. Likovna umetnost treće decenije. Likovna umetnost četvrte decenije. Likovna umetnost pete decenije. Likovna umetnost šeste decenije. Likovna umetnost sedme decenije. Likovna umetnost osme decenije. Likovna umetnost devete decenije.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, diskusije, samostalni istraživački rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Čupić, S. Teme i ideje. Srpska moderna umetnost 1900-1941 2008 Novi Sad Srpski jezik
Merenik, L. Ideološki modeli: Srpsko slikarstvo 1945 – 1968 2005 Beograd Srpski jezik
Merenik, L. Beograd: osamdesete 1995 Prometej, Novi Sad Srpski jezik
Denegri, J. Sedamdesete: teme srpske umetnosti, Nove prakse 1996 Svetovi, Novi Sad Srpski jezik
Trifunović, L. Slikarski pravci XX veka 1981 Prosveta, Beograd Srpski jezik
Denegri, J. Šezdesete: teme srpske umetnosti 1995 Svetovi, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena