Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Kulturalna funkcija arhitekture i grada (17.A919)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Arhitektonsko-urbanističko planiranje, projektovanje i teorija
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Uspostavljanje i razvoj sposobnosti kritičkog posmatranja, proučavanja, analize i valorizacije arhitektonskog dela (izvedenog ili projektovanog objekta, konkursnog rada...) ili urbane strukture. Razvoj sposobnosti sintezijskog mišljenja o arhitekturi u kulturnom kontekstu. Razvoj veština interpretacije i interdisciplinarnog analitičkog promišljanja uspostavljanjem kritičkog odnosa prema teorijama arhitekture, prostora, studijama kulture; razvoj sopstvenog teorijskog kulturološkog i arhitektonskog mišljenja.

Ishod:

Sposobnost i kompetencija za najviši nivo samostalnog i grupnog delovanja u oblasti teorije i kritike arhitekture i urbanizma. Student poseduje analitičke, kritičke i konceptualne veštine, sposobnost razumevanja simboličkih značenja i sposobnost za originalno definisanje i tumačenje arhitektonskih i urbanih formi u sklopu najnovijih interdisciplinarnih kulturoloških naučnih teorija.

Sadržaj:

Klasične teorije arhitekture i urbanizma. Moderne teorije arhitekture i urbanizma. Postmoderne teorije arhitekture i urbanizma. Kritika u arhitekturi i urbanizmu. Vrste, oblici i metodi kritičkog pisanja. Kritički tekst ktoz istoriju. Moderna i postmoderna kritika u arhitekturi i urbanizmu. Grad kao kulturološki kontekst. Zgrada kao kulturološka činjenica. Urbani prostor kao javni prostor (javno dobro i javni interes). Urbanizam i očuvanje kolektivnog sećanja grada. Grad kao palimpsest. Politika identiteta i politika reprezentacije ideoloških vizija i vrednosnih sistema. Hibridni identiteti gradova, susedstava. Ulice, parkovi i javni prostori kao prostori kulturnih zbivanja. Profesionalna etika i njene dileme.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; radionice.Seminarski rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Zbornik radova-Međunarodni simpozijum Urbani spektak 2000 Clio,YUSTAT-Beograd Srpski jezik
Dragićević-Šešić, M. Kultura i umetnost otpora 2019 Clio, Beograd Srpski jezik
Dragićević Šešić, Milena, Nancy Duxbury, Svetlana Hristova, Eds. Cultural Sustainability in European Cities: Imagining Europolis (Routledge Studies in Culture and Sustainable Development) 2015 Routledge Engleski
M. Dragićević Šešić Counter-monuments: Dissonant memories and subversive memorialisation practices, u: Vickery J. & Manus M., The Art of the Multitude. Jochen Gerz – Participation and the European Experience 2016 Campus Verlag Frankfurt Srpski jezik
Fajf, N. Prizori ulice : planiranje, identitet i kontrola u javnom prostoru 2002 Klio, Beograd Srpski jezik
M. Dragićević Šešić & N. Mihaljinac From City Identity to City Branding: artivistic initiatives or top-down urban regeneration, u: Tomasz Domanski ed. The role of Cultural Institutions and Events in the Marketing of Cities and Regions 2016 University of Lodz Publishing, Lodz Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena