Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Funkcije arhitektonske i urbane forme (17.A910)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Arhitektonsko-urbanističko planiranje, projektovanje i teorija
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Uspostavljanje i razvoj sposobnosti kritičkog posmatranja, proučavanja, analize i valorizacije različitih funkcija arhitektonske i urbane forme. Uspostavljanje i razvoj sposobnosti za kreativnu primenu iskustava i znanja uspostavljenih u odnosu na funkcije u arhitekturi i gradu. Uspostavljanje i razvoj sposobnosti samostalnog i zajedničkog rada na daljem proučavanju, identifikaciji i artikulaciji funkcija arhitektonske i urbane forme.

Ishod:

Sposobnost i kompetencija za kritičko sagledavanje i kreativnu primenu različitih funkcija arhitektonske i urbane forme. Razvijena sposobnost samostalnog i zajedničkog istraživačkog rada u identifikaciji i kreativnoj primeni različitih funkcionalno-tehnoloških procesa i njihovih formalnih ishoda u arhitekturi i urbanizmu.

Sadržaj:

Pojam i definicije arhitektonske i urbane forme. Forma kao produkt mišljenja o prostoru. Funkcije u arhitekturi i urbanizmu. Utilitarna funkcija. Funkcije vezane za morfologiju, fizičku strukturu, prostor i ambijent. Funkcije vezane za društvo, kulturu, ekonomiju, ekologiju i politiku. Funkcije vezane za tehniku i tehnologiju. Funkcije vezane za umetnost i estetiku. Funkcije vezane za filozofiju i ideologiju. Klasifikacija i hijerarhija funkcija.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, konsultacije, radionice, samostalni istraživački rad studenata.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Dženks, Č. Moderni pokreti u arhitekturi 1982 Građevinska knjiga, Beograd. Srpski jezik
Mamford, Luis Grad u historiji 1988 Naprijed, Zagreb Srpski jezik
Dinulović, R Ideološka funkcija arhitekture u društvu spektakla 2012 De re Aedificatoria, br. 3, Arhitektura i ideologija, Beograd Srpski jezik
Le Korbizije Ka pravoj arhitekturi 2006 Građevinska knjiga, Beograd Srpski jezik
Debor, G Društvo spektakla 2002 Blok 45, Beograd Srpski jezik
Dženks, Č. Jezik postmoderne arhitekture 1984 Vuk Karadžić, Beograd Srpski jezik
Rossi, A. Arhitektura grada 1996 Građevinska knjiga, Beograd Srpski jezik
Bogdanović, Bogdan Urbanističke mitologeme 1976 Gradina, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena