×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Социологија грађене средине (17.A208)

Основне информације:
 
Категорија Теоријско-методолошки
Ужа научна област
  • Социологија
  • Архитектонско-урбанистичко планирање, пројектовање и теорија
ЕСПБ 3

Основни циљ предмета је да уведе архитекте у социолошке аспекте грађене средине како би уређени простор био по мери човека и друштва, као и им пружи неопходна сазнања за обликовање грађене средине према новонасталим потребама и вредностима модерног друштва. Циљ да се студенти оспособе за разумевање и критичко промишљање процеса урбанизације и урбане политике.

Стицање знања о међусобној повезаности друштвене и просторне структуре у традиционалном и модерном селу. Знања о друштвеним групама, начину живота и култури становања у селу. Знања о друштвеном значају појаве града, историјским облицима градова. Знања о потребама људи и друштвеним функцијама града. Знања о теоријским схватањима града и особинама модерне урбанизације. Знања о социјалној структури модерних градова и повезаности социјалне и просторне структуре.

Појам и одређење грађене средине: насеље као претпоставка и резултат друштвене природе човека, облици насеља и утицај насеља на човека. Село као облик насеља. Просторна и друштвена структура традиционалног села: друштвене групе,култура и култура становања. Градови као облик насеља: узроци настајања и друштвени значај појаве града, особине античких, средњовековних и модерних градова, проблем типологије градова: статистичка, функционална, историјска и социолошка класификација. Социјалне функције града: производна стамбена, образовна, културна, здравствена, безбедносна,комуникативна, социјална, забавна. Теорије урбанизма: урбана екологија, урбанизам као начин живота, културолошки приступ, социолошки приступ, одрживи развој. Особине и одређење модерне урбанизације: Индустријализација и урбанизација, урбанизација и модернизација. Социјална структура града:виша, нижа, средња класа,сиромашни, социјална мобилност и дистанца. Повезаност популације, коришћење ресурса и деградације животне средине.Процес концептуализације грађене средине. Разумевање процеса у грађеној средини.

На предавањима се излаже проблем, а затим се отвара расправа у којој студенти могу да постављају питања, да дају примедбе и допуне изложено градиво.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Loic Wacquant Urban Outcasts 2006 Polity Српски језик
William Flanagan Urban Sociology 2010 Rowman & Littlefield Publishers, Inc. Српски језик
Gottdiener Mark i Ray Hutchinson The New Urban Sociology 2011 Westview Press Енглески
Сретен Вујовић и Мина Петровић Урбана социологија 2005 Завод за уџбенике и наставна средства Српски језик
Радивојевић, Р. Социологија насеља 2016 Факултет техничких наука, Нови Сад Српски језик
Ана Пајванчић Цизељ Глобални урбани процеси 2017 Медитерран Публисхинг Српски језик
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Тест
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
45.00
Предметна активност
Усмени део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
50.00
Предметна активност
Присуство на предавањима
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00

ванр. проф. др Соња Пејић

Ванредни професор

Предавања