Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Sociologija građene sredine (17.A208)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Arhitektonsko-urbanističko planiranje, projektovanje i teorija
Multidisciplinarna Ne
ESPB 3
Cilj:

Osnovni cilj predmeta je da uvede arhitekte u sociološke aspekte građene sredine kako bi uređeni prostor bio po meri čoveka i društva, kao i im pruži neophodna saznanja za oblikovanje građene sredine prema novonastalim potrebama i vrednostima modernog društva. Cilj da se studenti osposobe za razumevanje i kritičko promišljanje procesa urbanizacije i urbane politike.

Ishod:

Sticanje znanja o međusobnoj povezanosti društvene i prostorne strukture u tradicionalnom i modernom selu. Znanja o društvenim grupama, načinu života i kulturi stanovanja u selu. Znanja o društvenom značaju pojave grada, istorijskim oblicima gradova. Znanja o potrebama ljudi i društvenim funkcijama grada. Znanja o teorijskim shvatanjima grada i osobinama moderne urbanizacije. Znanja o socijalnoj strukturi modernih gradova i povezanosti socijalne i prostorne strukture.

Sadržaj:

Pojam i određenje građene sredine: naselje kao pretpostavka i rezultat društvene prirode čoveka, oblici naselja i uticaj naselja na čoveka. Selo kao oblik naselja. Prostorna i društvena struktura tradicionalnog sela: društvene grupe,kultura i kultura stanovanja. Gradovi kao oblik naselja: uzroci nastajanja i društveni značaj pojave grada, osobine antičkih, srednjovekovnih i modernih gradova, problem tipologije gradova: statistička, funkcionalna, istorijska i sociološka klasifikacija. Socijalne funkcije grada: proizvodna stambena, obrazovna, kulturna, zdravstvena, bezbednosna,komunikativna, socijalna, zabavna. Teorije urbanizma: urbana ekologija, urbanizam kao način života, kulturološki pristup, sociološki pristup, održivi razvoj. Osobine i određenje moderne urbanizacije: Industrijalizacija i urbanizacija, urbanizacija i modernizacija. Socijalna struktura grada:viša, niža, srednja klasa,siromašni, socijalna mobilnost i distanca. Povezanost populacije, korišćenje resursa i degradacije životne sredine.Proces konceptualizacije građene sredine. Razumevanje procesa u građenoj sredini.

Metodologija izvođenja nastave:

Na predavanjima se izlaže problem, a zatim se otvara rasprava u kojoj studenti mogu da postavljaju pitanja, da daju primedbe i dopune izloženo gradivo.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Gottdiener Mark i Ray Hutchinson The New Urban Sociology 2011 Westview Press Engleski
Sreten Vujović i Mina Petrović Urbana sociologija 2005 Zavod za udžbenike i nastavna sredstva Srpski jezik
William Flanagan Urban Sociology 2010 Rowman & Littlefield Publishers, Inc. Srpski jezik
Radivojević, R. Sociologija naselja 2016 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Loic Wacquant Urban Outcasts 2006 Polity Srpski jezik
Ana Pajvančić Cizelj Globalni urbani procesi 2017 Mediterran Publishing Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Test Da Da 45.00
Usmeni deo ispita Ne Da 50.00
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Izvođači nastave:
Predavanja