Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Elementi i sklopovi zgrada 2 (17.A201)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za arhitekturu i urbanizam
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Arhitektonsko-urbanističko planiranje, projektovanje i teorija
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Nadogradnja i razvijanje osnovnih veza i odnosa između elemenata, delova i celine na svim prostornim nivoima od predmeta do pejzaža, sa posebnim naglaskom na povezanost arhitektonskog sa urbanim sklopom.

Ishod:

Stečena znanja o morfologiji, strukturi, funkciji, konstrukciji, materijalizaciji elemenata, delova i celine, kao i način adekvatnog grafičkog izražavanja putem tehničkog crteža, primenjuju se u procesu arhitektonskog i urbanističkog projektovanja funkcionalno jednostavnijih sklopova i prostora. Usvojeno znanje predstavlja osnovu za nadogradnju u procesu obrazovanja iz oblasti arhitektonskog projektovanja, urbanističkog planiranja i dizajna enterijera, a analogija koja se postiže putem povezivanja elemenata u prostoru ima za cilj kreativni i promišljeni proces analiziranja, uklapanja, prepoznavanja, razlaganja, komponovanja, osmišljavanja i uočavanja složenog sklopa kao pojedinačne kompozicije, ali i kao celine koja je deo šireg konteksta i u međuodnosu sa drugim elementima, sklopovima i prostorima iz okruženja.

Sadržaj:

U okviru ovog predmeta sagledavaju se osnovni principi kompozicije jednostavnijih elemenata u objektima, kao primerima složenijih sklopova, ali i objekata kao primarnih struktura u širem prostornom okruženju. Osim toga, proučavaju se i faktori koji utiču na oblikovanje objekata, kao i na stvaranje specifičnih morfoloških i funcionalnih tipologija. Arhitektonske građevine sagledavaju se i kao elementi i kao sklopovi urbanog prostora, pri čemu se posebna pažnja posvećuje njihovoj formi i strukturi, kao i detaljima, odnosno vrednuju se efekti specifičnog sklopa prema aspektu ugodnosti prilikom korišćenja enterijera i aspektu estetike, koja je saglediva iz spoljašnjeg prostora.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, vežbe, grafički radovi, konsultacije, pismeni ili usmeni ispit.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Černjihov, J. Konstrukcije arhitektonskih i mašinskih formi 2006 Građevinska knjiga, Beograd Srpski jezik
Ledoux, C.N. Arhitektura iz ugla umetnosti, običaja i zakonodavstva 2002 Građevinska knjiga, Beograd Srpski jezik
Vukajlov, Lj. Elementi i sklopovi zgrada 2019 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Bule, E.L Arhitektura : Esej o umetnosti 1999 Građevinska knjiga, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena