Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Upravljanje rizicima u transportu opasnih materija (17.3S0PK0)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Organizacija i tehnologije transportnih sistema
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Upoznavanje studenta sa savremenim metodama upravljanja rizikom u transportu opasne robe i njihovom primenom u cilju smanjenja nivoa rizika od nastanka incidentne situacije.

Ishod:

Student se osposobljava da: upravlja rizikom u sistemu transporta opasnih roba, vrši kontrolu nad realizacijom procesa transporta opasnih roba, preventivno deluje na smanjenje negativnog uticaja opasnih roba po stanovništvo i životnu sredinu, utiče na povećanje nivoa bezbednosti saobraćaja.

Sadržaj:

Pojam i vrste rizika u transportu opasne robe. Pojam incidentne situacije i vrste. Faze upravljanja rizikom u transportu opasne robe. Sistemi kontrole u transportu opasne robe. Opasna roba i zaštita životne sredine. Savremene metode za utvrđivanje nivoa rizika pri izboru trasa za transport opasne robe.

Metodologija izvođenja nastave:

predavanja i studijski istraživački rad

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Vincenzo Torretta, Elena Cristina Rada, Marco Schiavon, Paolo Viotti Decision support systems for assessing risks involved in transporting hazardous materials: A review 2017 Safety Science Srpski jezik
84) Tanackov I., Janković Z., Sremac S., Miličić M., Vasiljević M., Mihaljev-Martinov J., Škiljaica I., Risk distribution of dangerous goods in logistics subsystems 2018 Journal of Loss Prevention in the Process Industries Srpski jezik
Planing NSW Hazard identification, risk assessment and risk control 2004 Western Sydney University Engleski
UNECE European agreement concerning the international carriage of dangerous goods by road 2017 UN Engleski
R. Sharda The vehicle routing problem: Latest advances and new challenges 2008 Springer, New York, USA Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena