Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Finansijsko inženjerstvo i rezervisanje šteta (17.0M547)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Teorijska i primenjena matematika
Multidisciplinarna Da
ESPB 6
Cilj:

Ovladavanje studenata potrebnim teoretskim i aplikativnim znanjima iz matematike osiguranja, teorije rizika i finansijskih modela, koja su potrebna za vrednovanje imovine i obaveza i to skupom konceptualnih i praktičnih računarskih alata, posebno važnih jer omogućavaju automatsko izvršavanje složenih proračuna na velikim skupovima podataka.

Ishod:

Stečena znanja su osnova za razumevanje tehnika vrednovanja imovine i obaveza osiguravača. Osposobljavaju se da primenjuju odgovarajuće metode i finansijsko-matematičke modele procene rizika i rezervi za štete uz korišćenje softvera kao i da analiziraju ponuđena rešenja i donose preporuke i odluke. Ove veštine su takođe potrebne za saradnju sa drugim finansijskim profesionalcima kao i kritičku procenu savremene finansijske teorije.

Sadržaj:

Analiza podataka i osnove modeliranja. Matematički modeli u osiguranju. Računarske tehnike u aktuarstvu. Finansijski modeli. Teorija rizika, mere rizika i modeliranje rizika. Stohastički i deterministički modeli. Vrednovanje imovine. Vrednovanje obaveza. Portfolio teorija. Teorija propasti. Metode i modeli utvrđivanja rezervisanih šteta sa primenom. Veštačka inteligencija i aktuarstvo.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Konsultacije. Praktični deo gradiva studenti rade i polažu u računarskim laboratorijama rešavajući obavezne zadatke koji se ocenjuju. Koriste se aktuarski alati. Studenti mogu raditi neobavezne zadatke i tu mogu dobiti dodatne poene. Dogovoreni deo materijala (koji čine celinu) se oralno izlaže i predaje u pisanoj formi kao seminarski rad. Deo gradiva koja čini logičku celinu može se polagati u vidu parcijalnih ispita koji su sastavni deo ispita. Parcijalni ispiti se stavljaju u pisanoj formi. Usmeni deo završnog ispita je eliminatoran.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Nebojša M. Ralević Finansijska i aktuarska matematika 2014 Srpski jezik
Kočović Jelena, Mitrašević Mirela, Rajić Vesna Aktuarska matematika 2016 ЕФ, Београд Srpski jezik
Zvi Bodie, Alex Kane, Alan J. Marcus. Osnovi investicija 2009 Datastatus Srpski jezik
McNeil et al. Quantitative risk management 2005 Princeton and Oxford Engleski
Aven, T. Quantitative Risk Assessment : The Scientific Platform 2011 Cambridge University Press, Cambridge Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena