Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Aktuarska matematika životnog osiguranja (17.0M546)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Teorijska i primenjena matematika
Multidisciplinarna Da
ESPB 6
Cilj:

Ovladavanje studenata potrebnim teoretskim znanjima iz aktuarske matematike, daje osnovu za aktuarsko modeliranje, fokusirajući se na determinističke modele i njihovu primenu na proizvode osiguranja. Predmet uključuje teoriju i primene na stvarnim podacima koristeći odgovarajuće aktuarske alate.

Ishod:

Studenti stiču znanje za razumevanje osnovnih principa aktuarskog modeliranja, teorije kamatnih stopa i matematičke tehnike koje se koriste za modeliranje i vrednovanje novčanih tokova, kao i one koji zavise od rizika smrtnosti, preživljavanja i drugih neizvesnih rizika.

Sadržaj:

Podaci i osnove modeliranja. Teorije interesnih stopa. Priroda slučajnih događaja. Verovatnoća života i smrti jednog, dva ili više lica. Procena distribucije učestalosti, intenziteta i funkcija doživljenja, Tablice smrtnosti i modeli. Modeli doživljenja.Modeli rizika (individualni i kolektivni).Osiguranje stalne i promenljive rente. Osiguranje stalnog i promenljivog kapitala. Osiguranje godišnjom stalnom i promenljivom premijom. Osiguranje uz povraćaj premije.Neto i bruto premija. Metode obračuna rezervi. Aktuarski metodi za vrednovanje ugovora o osiguranju. Merenje finansijskih efekata tehnika upravljanja rizicima. Aktuarski metodi praćenja rezultata i održavanja finansijske stabilnosti (rezervisanje, finansijsko izveštavanje, reosiguranje, analiza profitabilnosti, analiza finansijskih uslova). Troškovi opcija i garancija u ugovorima osiguranja života. Osigurani slučajevi kao stohastičke veličine.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Konsultacije. Praktični deo gradiva studenti rade i polažu u računarskim laboratorijama rešavajući obavezne zadatke koji se ocenjuju. Koriste se aktuarski alati. Studenti mogu raditi neobavezne zadatke i tu mogu dobiti dodatne poene. Dogovoreni deo materijala (koji čine celinu) se oralno izlaže i predaje u pisanoj formi kao seminarski rad. Deo gradiva koja čini logičku celinu može se polagati u vidu parcijalnih ispita koji su sastavni deo ispita. Parcijalni ispiti se stavljaju u pisanoj formi. Usmeni deo završnog ispita je eliminatoran.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Kočović Jelena, Mitrašević Mirela, Rajić Vesna Aktuarska matematika 2016 ЕФ, Београд Srpski jezik
Newton L. Bowers et al. Actuarial mathematics 1997 Society of Actuaries Engleski
Nebojša M. Ralević Finansijska i aktuarska matematika 2014 Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetni(projektni)zadatak Da Da 40.00
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija Ne Da 40.00
Usmeni deo ispita Ne Da 15.00
Domaći zadatak Da Ne 0.00
Seminarski rad Da Ne 0.00
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Izvođači nastave:
Računarske vežbe
Predavanja
Predavanja
Auditorne vežbe