Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Formalni modeli u distribuiranom računarstvu (17.0M536)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Teorijska i primenjena matematika
Multidisciplinarna Da
ESPB 4
Cilj:

Sticanje znanja i veština neophodnih za kreiranja matematičkih modela za konkurentne sisteme, sa ciljem formalnog dokazivanja njegovih osobina, validacije korektnosti i otkrivanja neželjenih ponašanja. Cilj je da studenti ovladaju postupcima dokazivanja, kao što su indukcija po strukturi, indukcija po pravilima i metode za primenu koindukcije. Studenti će steći detaljan uvid u jedan formalni račun za konkurentne interaktivne sisteme, koji će služiti kao polazna osnova za proučavanje složenijih konkurentnih sistema.

Ishod:

Student će vladati veštinama neophodnim za kreiranja matematičkih modela za konkurentne sisteme, formalno dokazivanje njihovih osobina, verifikaciju korektnosti i otkrivanje neželjenih ponašanja. Studenti će posedovati dobro poznavanje osnovnih modela za konkurentne procese.

Sadržaj:

Indukcija (po strukturi, po pravilima,...) i koindukcija. Formalni račun CCS za konkurentne interaktivne sisteme: sintaksa, redukciona semantika, sistem sa funkcijom označenih prelazaka, primeri. Bihejvioralne ekvivalencije, slaba i jaka bisimilacija.

Metodologija izvođenja nastave:

Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja gradiva. Student samostalno proučava dodatnu literaturu i diskutuje je sa nastavnikom na konsultacijama.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Janičić, P. Matematička logika u računarstvu 2009 Matematički fakultet, Beograd Srpski jezik
Sangiorgi, D., Walker, D. The Pi-Calculus : A Theory of Mobile Processes 2001 Cambridge University Press Engleski
Luca Aceto, Anna Ingolfsdottir, Kim G. Larsen, Jiri Srba Reactive Systems: Modelling, Specification and Verification 2007 Cambridge University Press Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena