Univerzitet u Novom Sadu

Katedra za proizvodne sisteme organizaciju i menadžment

KATEDRA ZA TOPLOTNU TEHNIKU na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu predstavlja najveću katedru u okviru DEPARTMANA ZA ENERGETIKU I PROCESNU TEHNIKU. Katedra je posvećena proučavanju i istraživanju teoretskih i primenjenih procesa prenosa toplote, kao i primene termotehničkih i termoenergetskih sistema u sektoru zgradarstva i industrije. Njeni profesori, asistenti i istraživači aktivno rade na razvoju novih tehnologija za efikasnije korišćenje energije, unapređenje i uvođenje inovacija u nove termotehničke i termoenergetske sisteme, kao i u poboljšanju kvaliteta unutrašnje klime koju formiraju sistemi za grejanje, ventilaciju i klimatizaciju u objektima u kojima borave ljudi.

Katedra za toplotnu tehniku učestvuje u realizaciji većeg broja studijskih programa. Matični je Studijski program ENERGETIKA I PROCESNA TEHNIKA i Studijska grupa TERMOTEHNIKA, TERMOENERGETIKA I UPRAVLJANJE ENERGJIOM. Studenti ovog studijskog programa upoznaju se sa opštim termotehničkim disciplinama, osnovnim principima i procesima u termotehnici i termoenergetici, bave se izučavanjem i analizom termotehničkih postrojenja, energetske opreme i uređaja, savremenih tehnika upravljanja energetskim tokovima i resursima. Predmeti koje drže članovi Katedre za toplotnu tehniku su obavezni ili izborni predmeti na osnovnim, master i doktorskim studijama Fakulteta tehničkih nauka.

Katedra veoma uspešno sarađuje sa ostalim departmanima i katedrama Fakulteta tehničkih nauka, na kojima se drže predmeti iz oblasti termotehnike, termoenergetike i upravljanja energijom. Među njima su: Interdisciplinarni Studijski program ČISTE ENERGETSKE TEHNOLOGIJE, Mehanizacija i konstrukciono mašinstvo, Proizvodno mašinstvo, Arhitektura, Inženjerstvo zaštite životne sredine, Inženjerstvo zaštite na radu, Industrijsko inženjerstvo i Upravljanje rizikom od katastrofalnih događaja i požara.

Osim aktivnosti u nastavi, Katedra za toplotnu tehniku veliki značaj pridaje i aktivnostima u naučno-istraživačkom radu, koji se odvija kroz rukovođenje i aktivno učešće u velikom broju nacionalnih i međunarodnih naučnih projekata. Takođe i saradnja sa privredom predstavlja važan pravac delovanja Katedre. Posebnu pažnju članovi Katedre poklanjaju međunarodnoj saradnji, koja podrazumeva učešća na međunarodnim projektima, gostovanja i studijski boravci na stranim univerzitetima, organizovanje međunarodnih naučnih i stručnih skupova, organizovanje poseta kolega iz inostranstva našem fakultetu, međunarodna razmena studenata doktorskih studija.

Katedra rukovodi radom sledećih laboratorija gde se obavljaju eksperimenti i simulacije za potrebe nastave, naučno-istraživačkog posla i saradnje sa privredom: Laboratorija za termotehniku, Laboratorija za termoenergetiku, Laboratorija za upravljanje, modeliranje, i optimizaciju termoenergetskih sistema, Laboratorija za merenje u termotehnici i Laboratorija za sagorevanje.

Studenti koji završe matični Studijski program na Katedri za toplotnu tehniku imaju mogućnosti širokog spektra zaposlenja i veoma su traženi na tržištu rada kao:

-  Inženjeri u energetskim pogonima (toplanama, termoelektranama), industrijskim energanama (rafinerijama, šećeranama, mlekarama, pivarama, uljarama i dr.), u javnim sistemima (toplana, vodosnabdevanje, transport, distribucija i proizvodnja gasa i nafte i dr.)

-  Projektanti termotehničkih instalacija i energetskih postrojenja (klimatizacija, ventilacija, grejanje i hlađenje),

-   Konsultanti za pružanje energetskih usluga,

-   Koordinatori energetskih programa i projekata, državnih ili nevladinih organizacija i institucija,

-   Specijalisti za analizu, planiranje i upravljanje energetskim sistemima u industriji, zgradarstvu, javnim komunalnim sistemima ili komercijalnom sektoru,

-   Inženjeri u kompanijama za proizvodnju, trgovinu, distribuciju i servis energetske opreme,

-   Stručna lica u državnim i lokalnim službama / odeljenjima za energetiku,

-   Konsultanti na poslovima energetske revizije, sertifikacije u oblasti zgrada, procesa i proizvoda,

-   Energetski savetnici u bankama, osiguravajućim kućama i sl.

Nakon odgovarajućeg perioda radnog iskustva, inženjeri koji su završili matični studijski program na Katedri za toplotnu tehniku stiču prvo za dobijanje inženjerskih licenci kao što su:

-   330 – Odgovorni projektant termotehnike, termoenergetike, procesne i gasne tehnike

-   430 – Odgovorni izvođač radova termotehnike, termoenergetike, procesne i gasne tehnike

-   381 – Odgovorni inženjer za energetsku efikasnost zgrada

-   Licenca za energetskog menadžera

-   Sertifikati za ISO interne / eksterne auditore (osim onih iz 50000 serije, i 9001, 14001, 18001)

-   Iz HSE oblasti (<eng>Health, Safety and Environment</eng>): OSHA, CSHM, CSMP, ASHM, CSSS, CSSM

-   Licenca za izradu glavnog projekta zaštite od požara i posebnih sistema i mera zaštite od požara

Takođe naši studenti termotehnike, termoenergetike i upravljanja energijom mogu polagati i za veoma važne međunarodne sertifikate i licence, kao što su:

-   CMVP – <eng>Certified Measurement & Verification Professional</eng> (Sertifikovana procedura merenja i verifikacije performansi)

-   LEED – <eng>Leadership in Energy and Environmental Design</eng> (Održiva gradnja sa aspekta potrošnje energije i prirodnih resursa)

-   BREEAM – <eng>Building Research Establishment Environmental Assessment Method</eng> (Propisan metod ocene ekoloških, energetskih i održivih performansi objekta)

-   ADN – <eng>International Carriage of Dangerous Goods by Inland Waterways</eng> (Bezbednost transporta opasnog tereta u transportnom procesu)

-   ASME BPVC – <eng>Boiler & Pressure Vessel Code</eng> (Uređaji i sudovi pod pritiskom)

Odgovorna lica

Šef katedre

Nenad Simeunović

Sekretar katedre

Slavko Rakić

Matični studijski programi

Osnovne akademske studije

Specijalističke akademske studije

Master strukovne studije

Zaposleni