Katedra za logistiku i intermodalni transport
Katedra za logistiku i intermodalni transport je organizovana kao nastavno-naučna jedinica u strukturi Departmana za saobraćaj Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu. Osnovna delatnost katedre je nastavno-naučna u polju tehničko-tehnoloških nauka, oblast saobraćajno inženjerstvo. Nastava se realizuje na osnovnim akademskim, master akademskim i doktorskim studijama iz logističkih predmeta koji su raspoređeni u dva studijska programa na osnovnim i master akademskim studijama - Saobraćaj i transport i Poštanski saobraćaj i telekomunikacije i studijskim programom Saobraćaj na doktorskim studijama. Svi predmeti koji se izvode na katedri akreditovani se u jedinstvenu užu naučnu oblasti – logistika i intermodalni transport. Počeci katedre sežu iz 1993. godine, kada je osnovana Katedra za integralni transport. Tokom narednih više od 30 godina, katedra je imala dinamičan razvoj praćen sa nekoliko strukturnih promena koje su bile praćene i promenama u nazivu katedre, tako da katedra 1998. godine menja naziv u Katedru za integralni transport i logistiku, da bi svoj današnji naziv Katedra za logistiku i intermodalni transport dobila 2011. godine. Katedra ja za prethodnih 30 godina iznedrila mnoge dokazane logističke stručnjake ali i naučno istraživačke kadrove koji su garant nastavka misije prenošenja logističkog znanja i zanata i u budućnosti.
Katedra danas broji 7 članova čija delatnost i rad se može posmatrati kroz tri osnovne kategorije: nastavnu delatnost, naučnu delatnost i međunarodnu saradnju i saradnju sa privredom. Nastavna delatnost podrazumeva istraživanje i akviziciju novih znanja, planiranje, organizovanje, izvođenje i evaluaciju nastave na tri nivoa studijskih programa Fakulteta tehničkih nauka. Na osnovnim akademskim studijama izvode se sledeći predmeti za koje je matična Katedra za logistiku i intermodalni transport: Špedicija, Osnovi logistike, Logistika preduzeća, Osnovi informatike, Informacione tehnologije u saobraćaju, Tehnologije kombinovanog transporta, Špedicija u poštanskom saobraćaju. Na master akademskim studijama članovi katedre su zaduženi za realizaciju sledećih predmeta: Povratna i zelena logistika, Oblikovanje logističkih procesa u lancima snabdevanja, E-logistika, Logistički centri, Poštansko-logistički centri. Za grupu predmeta na doktorskim studijama: Logistički sistemi, Upravljanje lancima snabdevanja, Logistički autsorsing, E-logistika, Logistički informacioni sistemi, Skladišta i skladištenje, Održiva logistika, Logistika heterogenih intenzivnih procesa, Odabrana poglavlja iz upravljanja zalihama, takođe su zaduženi članovi katedre. Naučna delatnost katedre ostvaruje se kroz izradu naučno-istraživačkih projekata nacionalnog i međunarodnog karaktera. Katedra je posebno aktivna na polju međunarodne saradnje, gde se kroz učešće u nekoliko programa nastavne i studentske razmene svaka godine realizuje veliki broj odlaznih i dolaznih nastavničkih i studentskih mobilnosti. Kroz učešće na realizovanim naučno-istraživačkim projektima, članovi katedre su objavili veliki broj naučnih i stručnih radova koji su publikovani u nekim od najznačajnih međunarodnih časopisa i zbornicima radova prestižnih međunarodnih konferencija. Katedra za logistiku i intermodalni transport ima dobro razvijenu saradnju sa privredom reflektovanu kroz izradu privrednih projekata finansiranih od strane zainteresovanih subjekata.
Tokom 30 godina svog postojanja katedra nastoji i teži ka kvalitetnijem i sadržajnijem obrazovanju mladog stručnog i naučnog kadra. Kroz konstanto osavremenjavanje i implementaciju novih dostignuća na polju logističke industrije, katedra je na usluzi budućim studentima, sadašnjim studentima, ali i bivšim studentima, našim dragim kolegama iz privrede koji predstavljaju naše ogledalo ali i prozor u realni privredni sektor.
Odgovorna lica
Reč rukovodioca
Odgovore na pitanja: kako materijalna dobra i proizvodi stižu na police proizvodnih i distributivnih skladišta ili prodajnih prostora, kako osigurati da ista budu dostupna u momentu kada su potrebna, odakle i na koji način se poručuju, na koji način se transportuju, pretovaraju i skladište kroz nešto što nazivamo logistički ili lanac snabdevanja, kako sve aktivnosti koje prate ove tokove materijalnih dobara i proizvoda planirati, organizovati i kontrolisati uz pomoć savremenih informacionih tehnologija tako da se istovremeno zadovolje i poslovni ciljevi kompanija i zahtevi korisnika i kupaca, preko 30 godina pruža Katedra za logistiku i intermodalni transport. Sama forma odgovora je prilagođena kontekstu i zahtevima zainteresovanih, bilo da je u pitanju pohađanje nastave na sva tri nivoa studija (studenti), privredni i aplikativni projekti (logistička industrija), naučno istraživački projekti (akademska zajednica) i projekti definisanja i uspostavljanja prateće legislative i regulative (javna uprava i administracija). Preko 30 godina naši studenti dobijaju znanja koja im omogućavaju rad na nekoliko desetina različitih pozicija u proizvodnji, distribuciji, maloprodajnim lancima snabdevanja, transportu, međunarodnoj logistici, logističkim centrima, projektantskim i konsalting biroima, razvojnim i inovativnim institutima, provajderima savremenih tehnoloških logističkih rešenja. Rad katedre u narednom periodu se nastavlja u pravcu unapređivanja nastavnog programa i procesa koje će budućim studentima omogućiti još efikasnije i efektnije ovladavanje logističkim veštinama, praktičnu i stručnu osposobljenosti, ali i pripremljenost za izazove digitalizovane budućnosti koja će oblikovati (poslovni) svet. Negujući i unapređujući struku logistike, zajedno sa našim studentima i kolegama iz privrede i akademije, staraćemo se da se i u budućnosti poštuje da „amateri govore o strategiji, a profesionalci o logistici“.