Fakultet tehničkih nauka

Departman za grafičko inženjerstvo i dizajn

O departmanu

Studijski program grafičkog inženjerstva i dizajna, osnovan 1999. godine, predstavlja jedan od najmlađih studijskih programa unutar Fakulteta tehničkih nauka. Entuzijazam i posvećenost kreiranju visokokvalitetnog studijskog programa naišli su na podršku i saradnju od partnerskih institucija.

Danas, studijski program iz oblasti grafičkog inženjerstva i dizajna obuhvata širok spektar interdisciplinarnih studijskih kurseva koji povezuju grafičko inženjerstvo i dizajn sa naukama poput računarskih, mašinskih, hemijskih, elektrotehničkih i menadžmentom i oblastima iz umetnosti. Studijski program je u potpunosti usklađen sa Bolonjskom deklaracijom i podeljen je u tri nivoa: osnovne akademske studije u trajanju od 4 godine (8 semestara) sa 240 ESPB bodova, master akademske studije u trajanju od 1 godine (2 semestra) sa 60 ESPB bodova i doktorske studije trajanja 3 godine (6 semestara) sa 180 ESPB bodova.

U moderno opremljenoj laboratoriji stvoreno je stimulativno okruženje ne samo za učenje i istraživanje studenata, već i platforma za inovacije i napredak nastavnog kadra. Zahvaljujući neprestanoj podršci uprave fakulteta, departman je ponosan na postojanje tri savremeno opremljene računarske učionice. Partneri iz poslovnog sektora dodatno doprinose kvalitetu nastavnih i istraživačkih aktivnosti.

Aktivno se neguje saradnja u nastavnom i naučnom polju sa brojnim univerzitetima u regionu i Evropi, sa posebnim akcentom na fakultete grafičke struke iz Bugarske, Bosne i Hercegovine, Češke Republike, Slovačke, Hrvatske, Mađarske, Slovenije, Crne Gore, Poljske, Rusije, Turske, Grčke, Rumunije, Albanije, Litvanije, Nemačke, Španije, Francuske i Velsa. Članstvo u međunarodnim udruženjima dodatno svedoči o posvećenosti globalnoj akademskoj zajednici.

Organizacija internacionalnog simpozijuma, svake druge godine od 2002. godine predstavlja kontinuiran napor da se okupi globalna zajednica stručnjaka iz oblasti grafičkog inženjerstva i dizajna. Rekordan broj naučnih radova na poslednjem simpozijumu 2022. godine svodoči o uticaju i rastu departmana u akademskoj zajednici.

Rad na unapređenju časopisa <eng>JGED (Journal of Graphic Engineering and Design)</eng> od 2010. godine dodatno je podigao prepoznatljivost deprtamana u svetu nauke. Ovo je ključno za širenje istraživačkih rezultata i uticaja na globalnom nivou. Saradnja kroz <eng>COST, Erasmus</eng> i <eng>CEEPUS</eng> projekte, kao i sa organizacijom <eng>PrintPromotion</eng> iz Nemačke, omogućava pristup vodećim svetskim centrima u oblasti grafičke struke. Ovi projekti ne samo da unapređuju ekspertizu zaposlenih na departmanu, već i pružaju priliku za razmenu znanja i iskustava na globalnom nivou.

Departman se ponosi izuzetnim mladim kadrom koji je prošao kroz sve nivoe obrazovanja na Fakultetu tehničkih nauka, kao i talentovanim pojedincima iz oblasti umetnosti. Filozofija departmana je pružiti najbolje studentima, podstičući njihov posvećen rad i neprekidan profesionalni razvoj u oblasti grafičke struke.

Konstantno se unapređuje kvalitet obrazovanja i saradnja sa studentima. Studije grafičkog inženjerstva i dizajna su među vodećim izborima studenata, što omogućava rad sa kvalitetnim i predanim studentima. Ulažu se veliki napori kako bi se omogućile studentima posete fakultetima i firmama iz grafičke struke, uključujući tradicionalnu posetu DRUPA sajmu u Diseldorfu.

Inženjeri grafičkog inženjerstva i dizajna stiču obimna i visokokvalitetna znanja tokom studija, što im omogućava da se lako integrišu u radne procese, kako u grafičkoj industriji, tako i u drugim sektorima, uključujući i IT sektor. Taj uspeh podstiče na kontinuirano usavršavanje i pružanje savremenih znanja kroz sva tri ciklusa studija, koristeći seminare i obuke kao sredstva implementacije

Odgovorna lica

Direktor departmana

Kašiković Nemanja

Sekretar departmana

Novaković Jelena

Reč rukovodioca

Dragi studenti, đaci, kolege,

Naš cilj je od početka bio da se kreira visokokvalitetni studijski program, što smo postigli uz veliku podršku našeg fakulteta i univerziteta.

Uspeli smo da napravimo interdisciplinarni program koji povezuju grafičko inženjerstvo i dizajn sa različitim naukama i umetnošću, a podeljen je na osnovne, master i doktorske studije.

Moderna laboratorija i opremljene učionice stvaraju stimulativno okruženje za učenje i inovacije, što posledično donosi veliku zainteresovanost za naše studijske programe.

Ponosni smo na saradnju sa univerzitetima iz regiona i Evrope, kao i na članstvo u međunarodnim udruženjima. Naš časopis JGED i učešće u naučnim projektima omogućavaju nam globalnu razmenu znanja i iskustava.

Naša filozofija je pružiti najbolje studentima, podstičući njihov posvećen rad i profesionalni razvoj. Inženjeri grafičkog inženjerstva i dizajna stiču znanja koja im omogućavaju lako integrisanje u radne procese u grafičkoj industriji i drugim sektorima.

Hvala vam na podršci i poverenju. Zajedno ćemo graditi svetlu budućnost za naš departman i naše studente.

Srdačno,

dr Nemanja Kašiković, redovni profesor