Katedra za automatsko upravljanje
Katedra za automatsko upravljanje je deo Odseka za automatiku, geomatiku i upravljanje sistemima i predstavlja konstitutivnu grupaciju Elektrotehničkog odseka koji je nastao 1974. godine. Iz tada formiranog Instituta za mernu tehniku i upravljanje nastao je sadašnji Departman za računarstvo i automatiku. Osnivač grupacije je bio nekadašnji rektor, profesor Dušan Jakšić, a sadašnji oblik organizovanja je zasluga profesora Dušana Petrovačkog.
U nastavnom i istraživačkom radu, katedre za Automatsko upravljanje i Signale, sisteme i upravljanje i dalje funkcionišu kao jedinstvena celina, poštujući specifična znanja i inženjerske veštine svake istraživačke grupe. Istraživački i nastavni rad su blisko povezani u radu Katedre, pa studentima na sva tri nivoa studija nudimo kurseve iz osnovne teorije automatskog upravljanja, modeliranja i simulacije, složenih algoritama upravljanja, nelinearnih sistema, optimizacionih algoritama, sistema u realnom vremenu, primenjene teorije igara, mašinskog učenja, softvera složenih decentralizovanih sistema, upravljanja procesima i namenskih računarskih sistema.
Zajedno sa Univerzitetima u Kaljariju i Bariju u Italiji i Bordou u Francuskoj, nudimo savremene kurseve na doktorskim studijama iz naprednih upravljačkih algoritama i primene frakcionog računa u upravljanju. Sa Univerzitetom u Kaljariju imamo ugovor o zajedničkoj diplomi na ovom najvišem nivou školovanja. Sa ponosom ističemo da su svi naši nastavnici gostujući profesori, mentori ili anagažovani na projektima sa univerzitetima u svetu.
Pored uobičajenih oblika nastave, profesori saradnici su uključeni u mnogobrojne programe celoživotnog učenja (<eng>Lifelong learning</eng>) sa ciljem da se obezbedi usavršavanje i proširenje znanja inženjerima iz prakse. Ovi kursevi su prepoznati i akreditovani od strane UNIDO i realizovani kroz <eng>Smart Manufacturing and Innovation Center</eng> u Novom Sadu. Svake godine Katedra organizuje i niz kratkih kurseva, letnjih škola za domaće i strane studente, pre svega iz oblasti mašinskog učenja i primenjene optimizacije.
Katedra učestvuje i vodi niz velikih istraživačkih projekata finansiranih od strane Evropske komisije i nacionalnih javnih i privatnih institucija. Svi nastavnici i saradnici su aktivno uključeni u saradnju sa privredom, obezbeđujući time i neophodnu povratnu spregu u nastavni proces i istraživanja.
Odgovorna lica
Reč rukovodioca
Poštovane koleginice i kolege, dragi studenti i prijatelji Katedre za automatsko upravljanje,
Sa velikim zadovoljstvom vas pozdravljam u ime Katedre za automatsko upravljanje, koja je od 1974. godine oslonac našeg fakulteta u oblasti elektrotehnike i računarstva. Kroz decenije posvećenog rada, naši nastavnici i saradnici su afirmisali i razvijali oblast automatike, upravljanja sistemima, računarstva i srodnih disciplina.
Obrazovanje studenata na Katedri za automatsko upravljanje predstavlja suštinu našeg angažovanja i uvereni smo da je kvalitet nastave i radna etika svih zaposlenih na Katedri široko prepoznata na brojnim studijskim programima u kojima učestvujemo. Predmeti koje Katedre nudi i izvodi na petnaest studijskih programa su po pravilu kombinacija solidnih teorijskih znanja, inženjerskih veština i praktičnih iskustava nastavnika i saradnika. Svakom novom akreditacijom obogaćujemo spektar predmeta koje nudimo iz oblasti automatike i upravljanja sistemima, veštačke inteligencije, namenskih softverskih i hardverskih sistema.
Posebna pažnja u okviru naše grupacije je posvećena doktorskim studijskim programima, koji predstavljaju suštinu našeg razvoja, podsticaj istraživanjima i konačno, najkvalitetniju saradnju sa industrijom. Markantna karakteristika u ovoj sferi angažovanja je otvorenost i zaista smo ponosni na brojne profesore iz zemlje i inostranstva sa kojima zajedno realizujemo nastavu i istraživanja na ovom nivou studija. Međunarodna saradnja, projekti, veliki broj naših profesora koji su izabrani za gostujuće u inostranstvu su umnogome opredelili da značajan broj studenta i saradnika deo svog školovanja provede u inostranstvu i to je praksa koju ćemo uvek podsticati.
Svi naši profesori i saradnici su deo svog profesionalnog angažmana uobličili u saradnji sa privredom, što pored profesionalne satisfakcije daje poseban pečat nastavnim planovima i programima u kojima Katedra učestvuje.
Za kraj, možda smo i najponosniji na alumni grupaciju naše Katedre i kolege koji su deo svog školovanja proveli sa nama. Njihov uspeh kao inženjera, profesora, doktora nauka najprestižnijih svetskih univerziteta i čvrste veze koje godinama međusobno gajimo nas čine srećnim i profesionalno ispunjenim.
Sa Poštovanjem,
Dr Zoran Jeličić, šef Katedre za automatsko upravljanje