Fakultet tehničkih nauka

FTN učesnik na projektu “EdTech Talents” u okviru programa Horizon Europe

Projekat <eng>”EdTech Talents”</eng>, u okviru programa <eng>Horizon Europe</eng>, zvanično je započeo svoju realizaciju.

Koordinator ovog prestižnog projekta je Univerzitet u Talinu, dok Fakultet tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu ima ključnu ulogu u vođenju i implementaciji projekta u Srbiji. Ovaj projekat je poseban jer je odobren u okviru prvog poziva <eng>ERA Talents</eng> programa, koji predstavlja deo finansijskog instrumenta <eng>Horizon Europe</eng>.

Pod rukovodstvom Univerziteta u Talinu, <eng>EdTech Talents</eng> projekat ima za cilj unapređenje obrazovnih tehnologija kroz intenzivnu saradnju između istraživača, administrativnog osoblja i kompanija iz Austrije, Estonije, Mađarske, Nemačke, Srbije i Španije. Uz podršku Fakulteta tehničkih nauka, tim istraživača sa Departmana za industrijsko inženjerstvo i menadžment, prof. dr Uglješa Marjanović kao rukovodilac projekta, doc. dr Danijela Ćirić Lalić i doc. dr Slavko Rakić kao članovi projektnog tima, aktivno će učestvovati u koordinaciji projekta u Srbiji. Uz FTN, partneri na projektu iz akademske zajednice su Univerzitet u Talinu (Estonija) kao koordinator projekta, Obuda Univerzitet (Mađarska), Univerzitet<eng> Rey Juan Carlos </eng>(Španija), Univerzitet <eng>Bielefeld </eng>(Nemačka) i Univerzitet <eng>Johanes Kepler </eng>(Austrija). Partneri iz privrede su <eng>MatheArena</eng> (Austrija), <eng>BlinceG</eng> (Nemačka), kao i <eng>Lurtis Rules</eng> (Španija). Pored spomenutih učesnici na projektu su i sledeće stručne organizacije: <eng>MTU EdTech </eng>(Estonija), Asocijacija <eng>EdTech</eng> preduzeća (Mađarska) i Centar za obrazovne tehnologije Zapadni Balkan (Srbija).

Na uvodnom sastanku koji je održan 22. juna 2023. godine u Talinu, uz prisustvo svih partnera, kao i članova Evropske komisije predstavljeni su očekivani rezultati projekta i redosled aktivnosti koje je potrebno sprovesti u naredne četiri godine. Ukupan budžet projekta je tri miliona evra.

Podeli vest: