Fakultet tehničkih nauka

Eksperti iz domena nuklearnih i radioloških nauka na FTN-u

U sredu, 2. oktobra, ugledni profesori sa  američkog <eng>Purdue</eng> univerziteta, profesor <eng>dr Jason Harris</eng> i profesor <eng>dr Marija Okuniewski</eng>, posetili su Fakultet tehničkih nauka i održali stručna predavanja iz oblasti Nuklearnih i radioloških nauka i inženjeringa.

Istraživanja <eng>prof. Haris</eng> -a su iz oblasti fizike zaštite životne sredine i reaktora, detekcije i merenja zračenja, kao i nuklearne sigurnosti, dok <eng>prof. Okuniewski</eng> svoja istraživanja fokusira na veze između evolucije mikrostrukture, obrade, mehaničkih svojstava i ponašanja pod zračenjem, sa ciljem unapređenja goriva i materijala sledeće generacije.

Republika Srbija je nedavno preduzela značajne korake u oblasti energetike, a posebno u oblasti nuklearnih tehnologija. Potpisivanje Memoranduma o saradnji sa Ministarstvom energetike predstavlja prvi korak ka novoj eri u upotrebi nuklearne energije i tehnologija, što nas sve uvodi u jedno novo i odgovorno doba u energetskom sektoru.

Memorandum su potpisali Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike, kao i predstavnici pet ministarstva i 20 fakulteta, naučnih instituta i energetskih preduzeća, a na ovaj način se povezuju ministarstva, akademske i naučne institucije. Poseban zadatak biće razvoj obrazovnih i naučnih programa, jačanje kapaciteta u institutima i stvaranje regulatornog  i pravnog okvira.

Trenutno se rade izmene Zakona o energetici kojima se, nakon 35 godina, ukida moratorijum na razvoj nuklearnih tehnologija, a to našoj zemlji omogućava  ravnopravno učešće na međunarodnom nivou, pogotovo u oblasti Analize rizika kroz integraciju nuklearne bezbednosti i sigurnosti.

Dekan FTN-a, profesor dr Boris Dumnić je u pozdravnom obraćanju istakao: „Pred nama je posao koji zahteva promišljenu analizu rizika i integraciju bezbednosnih mera kako bismo osigurali da svi budući projekti u ovoj oblasti budu u skladu sa najvišim međunarodnim standardima. Fakultet tehničkih nauka se aktivno uključio u ove procese, te je nedavno uobličen Akcioni plan koji definiše našu strategiju u obrazovanju i istraživanju u oblasti nuklearnih i radioloških nauka i inženjeringa. Ovaj plan ne samo da odgovara na trenutne potrebe naše zemlje, već i otvara mogućnosti za buduće generacije inženjera koji će se baviti ovim kritično važnim poljem. Poseta renomiranih američkih profesora predstavlja izuzetan događaj za nas, ne samo zbog  bogatog iskustva i doprinosa u oblasti Nuklearnih i radioloških nauka i inženjeringa, već i zbog toga što dolazi u trenutku kada je Srbija na prekretnici u razvoju i modernizaciji svojih nuklearnih tehnologija“.

Pored FTN-a, domaćin gostima je bila prof. dr Jovana Nikolov, profesorka na Katedri za nuklearnu fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, članica Globalne inicijative za borbu protiv nuklearnog terorizma <eng>(GICNT)</eng> kao i Međunarodne radne grupe za nuklearnu forenziku <eng>(ITWG)</eng>

Korišćenje nuklearne energije uređeno je novom Strategijom razvoja energetike, koja predviđa uvođenje nuklearnih elektrana u elektroenergetski sistem Republike Srbije posle 2040. godine.

Podeli vest:

Povezane vesti

Eksperti iz domena nuklearnih i radioloških nauka na FTN-u