Fakultet tehničkih nauka

<eng>EV DAYS 2024</eng>

MEĐUNARODNI SAJAM I KONFERENCIJA POSVEĆENI ELEKTROMOBILNOSTI I INOVACIJAMA U AUTOMOBILSKOM, ENERGETSKOM I TEHNOLOŠKOM SEKTORU

Četvrta po redu manifestacija – Sajam i konferencija „<eng>Electric vehicles days– EV Days“</eng>, održana je na Novosadskom sajmu 12. i 13. septembra 2024. godine, u organizaciji Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu i kompanije „<eng>Ninamedije“</eng>, uz podršku Javnog servisa Radio-televizije Srbije kao medijskog partnera.

<eng>EV Days</eng> je regionalni događaj koji se kompetentno i sveobuhvatno bavi temom elektromobilnosti i inovacijama u automobilskom, energetskom, transportnom i tehnološkom sektoru, a ovogodišnji je okupio više od 60 kompanija, prikazano je preko 40 modela savremenih električnih i hibridnih vozila, dok su posetioci testing-zone imali priliku da isprobaju 10 automobila i prateće infrastrukture za njihovo punjenje. Održano je šest panel-diskusija o temama tranzicije energetskog sektora, ekonomije i podsticaja za nabavku vozila i punjačarazvoja najsavremenijih softverskih rešenja i platformi za autonomnu vožnju, mreže povezanih vozila, o pametnim gradovima i infrastrukturnim sistemima za realizaciju koncepta pametnog grada, post-prodaji i održavanju električnih i hibridnih vozila, kao i gorivima i tehnologijama baterija sadašnjosti i budućnosti. Posebno zanimljivo je bilo studentsko takmičenje <eng>IEEE 4 CHALLENGE</eng> na koje se prijavilo preko 200 studenata spremnih da analiziraju izazove koje su postavile poznate kompanije <eng>(ZF Group, Schneider Electric, Nidec Elesys Europe, Brose).</eng>

Predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević otvorio je <eng>EV Days</eng> 2024 ističući da je to prilika, ne samo za promociju elektromobilnosti, već i za razgovore o važnim temama iz oblasti energetike, načinu na koji ćemo proizvoditi energiju u budućnosti i intenzivnom tehnološkom razvoju u ovoj oblasti. Posebno je naglasio da Srbija mora sigurno, ali pažljivo da stremi petoj industrijskoj revoluciji, uvažavajući tehnologiju i dobrobit građana i države. Jedan od učesnika panela posvećenog pametnoj infrastrukturi, bio je Dejan Ristić, ministar informisanja i telekomunikacija Republike Srbije, koji je premijerno na ovom događaju označio početak procedure za uvođenje 5G mreže u Srbiji.

Profesor dr Boris Dumnić, dekan Fakulteta tehničkih nauka, je sa ponosom istakao sve veću zainteresovanost kompanija, struke, studenata – budućih inženjera, ali i građanstva za ovaj događaj i izdvojio teme ovogodišnjih stručnih panela, kao vrlo aktuelne na više nivoa. „Zadatak i želja nas organizatora je da budemo inovativni, aktuelni, pre svega stručni u odabiru tema i učesnika Sajma i konferencije, kako bismo javnosti preneli najsavremenije trendove i ideje. Iz godine u godinu imamo sve više uspeha i to nas obavezuje da u narednim godinama pratimo taj kriterijum.“

Podršku manifestaciji su pružili: Vlada Republike Srbije, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam, Grad Novi Sad, Novosadski sajam, <eng>OMR</eng> grupa, <eng>AMS</eng> osiguranje kao i brojni partneri događaja.

Podeli vest: