Стручна посета студената Департмана за енергетику и процесну технику

19.06.2023. - 11:26

Студенти IV године студијског програма Машинство - Енергетика и процесна техника и Чисте енергетске технологије су приликом дводневне стручне студентске екскурзије (8-9.6.2023.) посетили термоелектрану “Костолац Б”  и хирдроелектрану „Ђердап 1“.
Стручна екскурзија је организована у циљу бољег упознавања студената са опсегом њихових задужења на будућим радним местима као будућих дипломираних инжењера машинства.

Посета термоелектрани “Костолац Б2-ТЕКО Б” омогућила је студентима да стекну увид у процес производње електричне енергије из угља. Током обиласка, студенти су имали прилику да се упознају са радом свих кључних делова термоелектране, као и са техникама које се примењују за ефикасно сагоревање угља и контролу и смањење емисија. Ова изузетно значајна стручна посета, омогућила је студентима да примене теоријска знања из области енергетике на конкретном примеру. Поред тога, сусрет са инжењерима који раде у термоелектрани пружио им је прилику да размене искуства са стручњацима из индустрије.
Након посете термоелектрани Костолац, уследио је обилазак једног од најзначајнијих историјских споменика у Србији – Голубачкој тврђави. Студенти су имали прилику да се упознају са разним периодима Голубачке тврђаве, као и са њеној улогом у одбрани и заштити овог стратешки важног подручја током векова.

Студенти ФТН-а су посетили и хирдроелектрану „Ђердап 1“. Најпре се студентима и професорима обратио главни машински инжењер у ХЕ „Ђердап 1“ кратким представљањем постројења и резултатима пословања у оквиру ЕПС производње електричне енергије. Након упознавања уследио је изузетно детаљан стручан обилазак хидроелектране.
Ова хидроелектрана се налази на Дунаву и представља једану од највећих хидроенергетских система у региону. Посета је омогућила студентима да виде принцип рада хидроелектране и процес претварања хидроенергије у електричну енергију. Домаћини посете су упознали присутне и са историјатом и фазама градње саме хидроелектране. Током обиласка, студенти су имали прилику да посете  постројење, место где су налазе турбине и генератори који учествују у производњи струје.

На крају дводевне екскурзује, студенти су посетили археолошко налазиште Виминацијум. Виминацијум је био један од најзначајнијих римских градова и војних логора на територији данашње Србије током римског периода. Током обиласка, студенти су имали прилику да се упознају са остацима античких грађевина, римским амфитеатром, римским термама, као и са гробницама и другим артефактима који сведоче о животу у то време.

Више детаља о овој стручној посети можете погледати на сајту Департмана за енергетику и процесну технику.

Није могуће приказати слику.