Студенти машинства на стручној екскурзији у Словачкој и Аустрији

23.11.2023. - 09:14

У периоду од 12.11. до 16.11.2023. студенти Факултета техничких наука, са свих Департмана за машинство су били на стручној екскурзији у Братислави, Словачка и Бечу, Аустрија. Стручни део екскурзије обухватио је посету компанијама Volkswagen и MicroStep у Братислави.

Први дан екскурзије је проведен у обиласку фабрике аутомобила Volkswagen у Братислави. Фабрика са око 11 000 запослених је друга по величини у оквиру Volkswagen  групе, коју превазилази једино централа у Волсбургу са око 55 хиљада запослених радника. У овој фабрици се истовремено склапа 5 различитих модела аутомобила, међу којима су Шкода Суперб, Порше Кајен, Ауди Q7 и Q8, као и Volkswagen Туарег. Студенти су имали прилику да се упознају са процесом производње и склапања аутомобила. Обиласком комплекса који се пружа на простору од два квадратна километра, виђене су најсавременије технологије манипулације, спајања и контроле у производњи. У самој фабрици се налази на стотине робота који врше различите функције, од транспорта делова до саме обраде, манипулације, спајања, склапања и контроле произведених делова.

Други дан студенти су провели у обиласку компаније MicroStep у Братислави. Ова компанија се бави производњом ЦНЦ машина за неконвенционалне поступке обраде резањем. Студенти су имали могућност да упознају са процесом производње и примене ових машина. Виђене су различите комбинације машина за резање: са главама за класичне алате за резање и са ласером, са плазмом и гасом, ласером и воденим млазом, ласером и гасом (ваздух и комбинације заштитних гасова) итд. MicroStep производи машине по захтеву купца, где се сваки уређај прави по тачним спецификацијама. Поред машина за резање, производи се и пропратна опрема за аутоматизацију процеса производње. Компанија пружа логистичку подршку купцу, софтвер за програмирање, машине за манипулацију и сортирање. Један од посебних захтева коју је ова компанија имала је поруџбина машине за резање воденим млазом, која би се применила за сечење торти. Машина је била веома успешна и драстично је повећала капацитет производње купца.

Није могуће приказати слику.