Одржана Свечана академија поводом 64 године постојања и 50 година имена Факултет техничких наука

20.05.2024. - 11:17

Свечаном академијом одржаном у суботу, 18. маја 2024. године у Градској концертној дворани обележено је 64 године од оснивања и 50 година од стицања имена Факултет техничких наука.

Свечаност којој је присуствовао велики број високих представника државних, покрајинских, верских, образовних институција, компанија, студената, представника медија, гостију из земље и региона била је прилика да се осврнемо на традицију високог образовања и иновација дугу више од пола века, прославимо досадашње успехе али и поставимо темеље за године које долазе.

Госте је, на самом почетку поздравио проф. др Борис Думнић, в. д. декана Факултета и оснивање Машинског факултета у Новом Саду 1960. године а потом и његово прерастање у Факултет техничких наука 1974. назвао несумњиво једним од највећих догађаја у научној и стручној јавности Републике Србије и шире јер окупљањем техничких струка и оснивањем овакве снажне институције, на прави начин је истакнута улога образовања, научно-истраживачког рада и трансфера знања у привредне делатности.

„Међу близу 3000 нових студената, који се уписују сваке године, препознајемо потенцијал и градимо нове генерације спремне да својим знањем, и способношћу да знање деле, стигну и буду у врху академске и привредне заједнице савременог света“, истакао је проф. Думнић.

На свечаности су додељене повеље за успешну сарадњу и изузетан допринос развоју Факултета техничких наука Српској православној цркви, Граду Новом Саду, Влади АП Војводине, Скупштини АП Војводине и Влади Републике Србије а у име институција присутнима су се обратили: ректор Универзитета у Новом Саду, проф. др Дејан Мадић, епископ мохачки г. Дамаскин, градоначелник Града Новог Сада, господин Милан Ђурић, покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност, проф. др Бранко Маркоски, председник Скупшитне АП Војводине господин Балинт Јухас и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре господин Горан Весић.

Својим присуством догађај су увеличали и министарка привреде, госпођа Адријана Месаровић, министар информисања и телекомуникација, господин Дејан Ристић, Ненад Иванишевић, покрајински секретар за привреду и туризам, Смиљка Јовановић, покрајински секретар за финансије, Александар Софић, покрајински секретар за регионални развој, међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу као и Немања Ерцег, покрајински секретар за урбанизам и заштиту животне средине и др.
Сваке године поводом свог рођендана Факултет најбољим студентима додељује награде. Награде се додељују по групама студијских програма за остварен укупан просек изнад 9,50 на основним и мастер студијама за школску 2022/23. годину.

Овогодишњи лауреати су:
1. МАРКО ЊЕГОМИР – награда “Милева Марић Ајнштајн”
2. ЈЕЛЕНА ЂЕРИЋ – награда “Никола Тесла”
3. СЛАЂАНА ЈОВАНОВИЋ – награда “Милутин Миланковић”
4. АНДРЕА КОВАЧЕВИЋ – награда “Живојин Ћулум”
5. ИГОР БАБИЋ – награда “Драгутин Зеленовић”

На свој рођендан Факултет додељује и награде запосленима који су у протеклој години остварили врхунске резултате. Ове године добитници награда су:
1. проф. др СТЕВАН МИЛИСАВЉЕВИЋ, Департман за индустријско инжењерство и менаџмет – награда за најбоље оцењеног наставника
2. СТЕФАН ПЕЈИЋ, асистент, Департман за архитектуру и урбанизам – награда за најбоље оцењеног сарадника
3. проф. др НИКОЛА ВОЈНОВИЋ, Департман за енергетику, електронику и телекомуникације – награда за остварен резултат у научноистраживачком раду
4. проф. др НЕМАЊА СТАНИСАВЉЕВИЋ, Департман за заштиту животне средине и заштите на раду - награда за остварене резултате у сарадњи са привредом
5. ТИЈАНА МОЦЕЉ, Служба за маркетинг - награда за остварене резултате у раду стручних служби
6. ГОСПА ЂАЈИЋ, Студентска служба – Специјална награда за дугогодишњи допринос и посвећеност у раду

Овогодишњи добитник захвалнице за успешну сарадњу и значајан допринос развоју и унапређењу наставног и истраживачког капацитета Факултета је компанија Schneider Electric доо Нови Сад. У име компаније награду “Бизнис партнер” примио је господин Драгољуб Дамљановић, директор развојног центра Schenider Electric-а у Србији.

Велику част Факултету својим присуством и надахнутом интерпретацијом указао је један од најпознатијих виолиниста данашњице, маестро Стефан Миленковић а културно уметнички програм упутпунио је и хор Гиманзије “Јован Јовановић Змај”.

Више фотографија и кратак видео можете погледати у галерији.

Није могуће приказати слику.