Свечано потписан Меморандум о разумевању у области примене развоја нуклеарне енергије

11.07.2024. - 12:11

Професор др Борис Думнић, в.д. декана Факултета техничких наука Униерзитета у Новом Саду, јуче је потписао Меморандум о разумевању у области примене развоја нуклеарне енергије.

Република Србија тежи да кроз процес енергетске транзиције повећа удео обновљивих извора енергије у свом енергетском миксу, поспеши енергетску ефикасност, смањи зависност од фосилних горива и унапреди диверсификацију извора снабдевања ради јачања енергетске безбедности и самодовољности. Нуклеарна енергија представља извор базне енергије коју је потребно размотрити као равноправну опцију која може допринети стабилном снабдевању електричном енергијом.

Документом, који је потписало пет министарства и 20 факултета, научних института и енергетских предузећа, предвиђа се повезивање ресорних републичких институција са академском и научном заједницом, у циљу разматрања потенцијала нуклеарне енергије у Србији, продукције научноистраживачких и истраживачко-развојних радова, рударско-геолошких испитивања.

Поред ФТН-а, потписници су Институт за нуклеарне науке Винча, ЈП Нуклеарни објекти Србије, Директорат за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије, Српско нуклеарно друштво, Институт за физику, Физички факултет, Природно математички факултет у Новом Саду, Природно математички факултет у Крагујевцу, Електротехнички факултет (ЕТФ), Машински факултет, Технолошко-металуршки факултет из Београда, Факултет техничких наука у Новом Саду. Меморандум су потписали и Електротехнички институт Никола Тесла, Факултет за физичку хемију, Биолошки факултет, Грађевински факултет, Економски факултет и Медицински факултет; Министарство рударства и енергетике, Министарство науке, технолошког развоја и иновација, Министарство просвете, Министарство заштите животне средине, Министарство здравл?а, као и предузећа Електропривреда Србије и Електромрежа Србије.

Меморандум ће омогућити окупљање стручних кадрова из земље и иностранства,  отворити различите потенцијале сарадње и у другим ресорима, с обзиром на то да се нуклеарна енергија користи у енергетици, медицини и науци.

Свечаном потписивању је, осим министарке Дубравке Ђедовић Хандановић, присуствовао и премијер Србије Милош Вучевић.

Није могуће приказати слику.