Предмет: Експертски системи и алати за управљање знањем (12 - I913)

КатегоријаНаучно-стручни
Научна областИнформационо-комуникациони системи

Департман за индустријско инжењерство и менаџмент

Програм се примењује од 30.10.2012..

Предмети којима је предуслов предмет Експертски системи и алати за управљање знањем

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Методе истраживања и експлоатације податакадане
Принципи и методе тестирања софтверадане
Циљ предмета је да упозна студенте са расположивим опцијама у домену експертских система и система базираних на знању, као и да им укаже на могуће правце истраживања у овој области. Студенти треба да стекну разумевање принципа на којима почива инжењерство знања, као што су: правила, семантичке мреже, аквизиција знања и расплинута логика.
У току курса студенти ће изучавати системе базиране на знању, експертске системе, интелигентне агенте и системе за подршку одлучивању. Научиће да примењују технике и методе истраживања података у комбинацији са алатима за управљање знањем како би креирали одговарајућу базу знања у оквиру посматраног домена, односно механизам за извођење закључака (препорука) из те базе.
Увод у управљање знањем. Системи за управљање знањем. SECI модел. Информационе технологије и управљање знањем. Базе и складишта података. Увод у истраживање података. Прикупљање и трансформација података. Технике и методе истраживања података. Експертски системи. Пословна интелигенција. Колаборативне платформе. Изазови и трендови у области.
Настава се одвија кроз предавања и рачунарске вежбе. Провера знања се одвија кроз индивидуални задатак и усмени испит.
Turban E., Sharda R., Delen D.Decision Support and Business Intelligent Systems2011Prentice HallЕнглески
Милан Мирковић, Дубравко ЋулибркЕкспертски системи и алати за управљање знањем, електронска скрипта2013ФТН Нови СадСрпски језик
Pang-Ning Tan, Michael Steinbach, Vipin KumarIntroduction to Data Mining2005Adison WesleyЕнглески
Предметни пројекатдада40.00