Predmet: Teorija i kritika urbane sredine (06 - A001)

Naučna oblastArhitektura

Departman za arhitekturu i urbanizam

Program se primenjuje od 01.10.2007..

U okviru predmeta studentima će biti predstavljene teorijske i metodološke postavke savremenih urbanih istraživanja sa ciljem sagledavanja složenih procesa urbane sredine u okviru ukupnog prostornog i društvenog konteksta. Dominantne teme razvoja gradova danas biće obrađene uz kritički pristup, analizom relevantnih teorija, ali i izgrađenih prostora u kojima su raznolike uticajne sile materijalizovane.
Studenti koji uspešno ispune predviđene obaveze biće osposobljeni da razviju analitički i kritički aparat koji će moći da prilagode specifičnostima sopstvenog naučno-istraživačkog i praktičnog rada. Studenti će biti usmereni ka razumevanju urbanih transformacija u okviru procesa koji ih uzrokuju, kako bi u daljem teorijskom i/ili praktičnom radu mogli da se prema njima aktivno i konstruktivno odrede.
Procesi transformacije savremenih gradova – širi kontekst; Savremeni koncept urbanog; Savremene teorije urbanog rasta i razvoja; Specifične teme i procesi u razvoju gradova danas – kritička analiza; Prostorni parametri kao ključni činioci urbanih transformacija – teorijska i praktična razmatranja; Koncept vertikalnog urbaniteta u teoriji i praksi; Vizije razvoja gradova u budućnosti i savremene tehnologije.
Metoda kritičke analize; Ilustrativno-demonstrativna metoda; Metoda sinteze usvojenih znanja; Interakcija između učesnika u nastavnom procesu.
Mamford, L.Grad u istoriji2003Marso:Book, BeogradSrpski jezik
Džejkobs, Dž.Smrt i život velikih američkih gradova2011Mediterran Publishing, Novi SadSrpski jezik
Kofman, E & E LebasWritings on Cities – Henri Lefebvre2006Blackwell Publishing, OxfordEngleski
LeGates, R & F StoutThe City Reader2011Routledge, London, New YorkEngleski