Предмет: Сензори и актуатори у медицини (17 - BMI110)

КатегоријаСтручно-апликативни
Научна областЕлектроника

Департман за енергетику, електронику и телекомуникације

Програм се примењује од 21.10.2012..

Стицање основних знања из области сензора и актуатора и њихове примене у медицини.
- Разумевање основног принципа рада разних сензора и актуатора, применљивих у медицинским уређајима - Способност разумевања и тумачења техничких карактеристика и правог одабира сензора и актуатора из упутстава произвођача, за одговарајуће примене у медицини - Способност инсталирања и успешне примене сензора или актуатора у системима за примену у медицини - Способност пројектовања електронских кола за обраду сигнала једноставног сензора (притиска, температуре или пулса...) - Способност пројектовања електронских кола за побуду једноставних актуатора (мотора, вентила...)
Принципи мерења и технике сензора и актуатора. Техничке карактеристике сензора и актуатора. Начини класификације сензора и актуатора. Врсте сензора (сензори линеарног и угаоног померања; сензори брзине, убрзања, силе и момента; сензори притиска, нивоа и протока; сензори за мерење температуре и влажности; сензори близине, тактилни сензори). Сензори визије. Врсте актуатора (електромеханички, хидраулични, пнеуматски) и њихова примена (светлосни модулатори и детектори; контролери протока, прекидачи, вентили, мотори, електромагнети). Паковања (кућишта). Савремени интегрисани микроактуатори (позиционери, оптички елементи).
Предавања. Аудиторне вежбе. Лабораторијске вежбе. Консултације. Студент може полагати колоквијум из појединих делова градива који чине заокружену целину (сензори, актуатори). Може радити детаљан пројекат из примене сензора и/или актуатора у подсклопу неког медицинског уређаја. Тада се завршни испит састоји из усмене одбране пројекта и одговора на теоретска питања.
М.ПоповићСензори и мерења1995ВЕШ, БеоградСрпски језик
Љ. Живанов, Л. НађПримена сензора и актуатора2009Скрипта, Факултет техничких наукаСрпски језик
Harsanyi, G.Sensors in biomedical applications : fundamentals, technology and applications 2000CRC Press, Boca RatonЕнглески
Togava, T., Tamura, T., Åke Öberg, A.Biomedical sensors and instruments2011CRC Press, Boca RatonЕнглески