Предмет: Моделовање и симулација комуникационих система (17 - EK474)

КатегоријаТеоријско-методолошки
Научна областТелекомуникације и обрада сигнала

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 31.08.2017..

Стицање знања о начинима израде и коришћења дигиталне представе (рачунарског модела) комуникационог система. Стицање неопходних вештина за рачунарску симулацију и оцену перформанси комуникационих система у MATLAB окружењу. Развој вештина потребних за импементацију развијеног модела на платформи са реконфигурабилним hardware-ом (FPGA/SDR).
Након успешног завршетка предмета, студент ће моћи да: објасни начина на који се комуникациони систем симулира на универзалној рачунарској платформи; формира комплетан симулациони модел комуникационог система у оквиру развојног окружења MATLAB; подешава и прилагођава параметре основних блокова у оквиру комплексног система; процени перформансе пројектованог комуникационог система коришћењем симулационог окружења; организује и анализира резултате симулација комуникационих система; имплементира развијени модел на реконфигурабилној hardware-ској платформи (FPGA/SDR).
Увод: адекватност симулација за пројектовање и оцењивање перформанси Комуникационих Система (КС), хијерархијска декомпозиција КС у симулацијама. Примена симулација у пројектовању КС: хардверско и софтверско симулационо окружење. Методологија моделовања и симулације: основни концепти, развој структуре, генерички модел комуникационе везе, ток симулације. Репрезентација и моделовање детерминистичких сигнала и LTI система (аналитичке основе). Специфичности временски променљивих и нелинеарних система. Употреба случајних променљивих и случајних процеса у симулацијама. Симулација предајних и пријемних подсистема: форматирање и кодовања извора, заштитно кодовање, комуникациони канал, прилагођење преносном медијуму (модулација, филтрирање), мултиплексирање/вишеструки приступ, синхронизација. Калибрација симулација: подешавање односа сигнал-шум. Технике за симулацију и процену перформанси: Monte Carlo. Грешке у симулацијама. Валидација модела и резултата симулације. Извођење симулационих експеримената у MATLAB-у. Примери имплементације основних комуникационих система на реконфигурабилној hardware-ској платформи (FPGA/SDR).
Предавања, рачунарске и лабораторијске вежбе. Индивидуални рад (истраживања и пројекти) и активно учење.
M. C. Jeruchim, P. Balaban, and K. S. ShanmuganSimulation of Communication Systems, 2nd ed.2002Kluwer Academic PublishersЕнглески
Proakis, J.G., Salehi, M., Bauch, G.Contemporary Communication Systems Using MATLAB and Simulink, 2nd ed.2004Thomson brooks/cole, BelmontЕнглески
Mathuranathan ViswanathanSimulation of Digital Communication Systems Using Matlab, 2nd ed.2013KindleЕнглески
Одбрањене лабораторијске вежбедада30.00