Предмет: Осигурање у саобраћају и транспорту (12 - S0I321)

КатегоријаТеоријско-методолошки
Научна областПроизводни системи, организација и менаџмент

Департман за индустријско инжењерство и менаџмент

Програм се примењује од 01.10.2013..

Циљ предмета представља оспособљавање студента за развој основних осигуравајућих производа, дефинисање потреба за осигурањем и изналажење најефикаснијих начина за економску заштиту због оштећења или уништења ствари, здравља и живота људи, услед стихијских догађаја и несрећних случајева. Током наставе студенти стучу знања потребна за одређивање потребе, врсте и начина осигурања.
Студент ће бити способан да утврди потребу за осигуравајућом заштитом за предузећа и физичка лица, да препозна ризик и опасност која прети стварима и људима, те да пројектује најповољнији модел осигурања за различите врсте имовине. Кроз предавања, вежбе и практичан рад, студент ће стећи потребна знања о осигуравајућем друштву, начину функционисања, техничким елементима осигурања као и економској, правној и социјалној функцији осигурања.
Теоријска настава, садржај и структура предмета. Увод у осигурање, историја осигурања, дефиниција осигурања, функционисање осигурања, техничка основа осигурања, економски значај осигурања. Подела осигурања: неживотна осигурања, животна осигурања, реосигурање и саосигурање. Субјекти осигурања: осигуравач, осигураник, корисник осигурања, уговарач осигурања, заступници осигурања и посредници осигурања. Организациони облици осигурања: акционарско друштво за осигурање, друштво за узајамно осигурање, удружење осигуравача, пулови за осигурање и реосигурање. Осигурање транспорта, каско, карго, осигурање одговорности возара, ризици у транспорту, генерална и партикуларна хаварија, СГ Полиса, МАР полиса, поморска осигурања, речни транспорт, Институтске клаузуле..
Усмена излагања уз коришћење помагала (видео бим, табла), писани материјали у функцији вежбања. Посета осигуравајућим компанијама због практичних вежби.
Др Веселин Авдаловић, ДрБорис МаровићОсигурање и теорија ризика2006ЦАМ Нови Сад и Београдска банкарска академија 2006Српски језик
Др Борис Маровић, Др Веселин АвдаловићОсигурање и управљање ризиком2003Бирографика 2003Српски језик
Тестдада10.00
Присуство на вежбамадада5.00