Предмет: Визуелно истраживање у сценској архитектури и дизајну (17 - ASO10)

КатегоријаУметнички
Научна областЛиковне уметности у архитектури, техници и дизајну
МултидисциплинарнаДа

Департман за архитектуру и урбанизам

Програм се примењује од 01.10.2013..

Предмети предуслови

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Увод у визуелно истраживањедане
Продубљивање знања и вештина стечених на предмету Увод у визуелно истраживање. Упознавање са основама фигурације у цртежу и скулптури, са акцентом на просторне односе. Усавршавање способности преношења просторне ситуације, уочене или замишљене, на цртеж. Употреба визуелног истраживања као средства уметничког изражавања и промишљања у сценској архитектури и дизајну.
Предмет пружа практична знања и вештине помоћу којих студенти граде способност комуникације идеја, стварања доживљаја и изражавања личне поетике коришћењем различитих ликовних медија. Оспособљеност за коришћење визуелног истраживања као средства уметничког изражавања и промишљања у сценској архитектури и дизајну.
Појам „просторни цртеж“. Фигурација у уметности и тело у простору у контексту уметности и сценског дизајна и архитектуре. Представљање реалног и имагинарног простора, изражавање атмосфере и наратива коришћењем визуелних елемената. Стављање акцента на визуелно истраживање, као средство у процесу стварања дела сценског дизајна.
Предавања и практичне вежбе. Консултације. Повремене посете излагачким просторима. Критичка анализа радова изведених на предмету. У оквиру наставе вежбања студенти раде на серији цртачких задатака, које обједињују у два предметна пројекта – стрип, цртан на основу властитог наратива и приказ просторне композиције према правилима линеарне перспективе.
Janson, H. W.Историја уметности2016Беген комерц, ЗемунСрпски језик
Barcsay, JenoАнатомија за умјетнике2003Leo CommerceСрпски језик
edited by Georges Duby and Jean-Luc DavalSculpture: From Antiquity to the Present Day2002Taschen, London, Los Angeles, Madrid, Paris, TokyoЕнглески
Пасквалото, Ђ.Естетика празнине : уметност и медитација у културама Истока2007Clio, БеоградСрпски језик