Предмет: Пројектовање система и уређаја за третман отпадних токова 2 (17 - Z501B)

КатегоријаТеоријско-методолошки
Научна областИнжењерство заштите животне средине

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 01.10.2007..

Стицање теоријског и практичног знања (кроз низ рачунских примера) и оспособљавање студената за практричан рад у области пројектовања система и уређаја за третман отпадних токова.
Стечена знања студент треба да користити у даљем усавршавању и образовању као и при решавању практичних инжењерских проблема из домена пројектовања система и уређаја за третман отпадних токова.
Увод; Струјање флуида (својства флуида, струјање у цевима, теорија граничног слоја, струјање флуида око тела, пренос енергије у флуидној струји); Кретање честице у флуиду (кретање сферне честице са и без утицаја спољашње силе); Расподела честица и ефикасност издвајања (својства и узорак честица, концентрација и расподела честица, ефикасност издвајања честица, концентрација честица у затвореним системима са контролисаним снабдевањем ваздуха); Пројектовање индустријске вентилације (вентилација разређивањем, спецификација усисних хауби, усисне хаубе једноставнијих облика, усисне хаубе комплекснијих облика, пројектовање цевовода, избор врсте вентилатора и његових перформанси); Таложне коморе (ламинарно и турбулентно струјање у таложним коморама, економско димензионисање таложних комора, уклањање прашине); Циклонски уређаји (циклонско струјање, степен ефикасности у циклону, центрифугални колектори, акцијални циклонски концентратори, циклон са повратним струјањем, мултициклон, пад притиска и потрбена снага, анализа трошкова мултициклона); Влажни пречистачи - скрубери и апсорбери (инерцијални ефекти примењени на сферну честицу, дифузија на сферне капљице, степен ефикасности за серију капљица, влажне коморе, апсорпција гасова покретним капљицама, гасни издвајачи, апсорпциони торњеви); Механички филтери (инерцијални ефекти на цилиндричним влакнима, дифузија на цилиндричним влакнима, степен ефикасности филтера, пад притиска кроз пакетни филтер, степен ефикасности и пад притиска за једнослојни филтер, врећасти филтер); Електрофилтери (принцип рада, степен ефикасности, електрично поље, стварање короне, једностепени таложници).
Предавања, вежбе, семинарски радови, консултације. На предавањима се излаже теоријски део градива праћен са карактеристичним примерима ради бољег разумавања изложеног градива. На вежбама која прате предавања раде се карактеристични задаци и примери из праксе. Поред предавања и вежби редовно се одржавају консултације. Да би студент полагао испит треба да испуни предиспитне обавезе и то да редовно присуствује предавањим и вежбама, уради пројектни задатак.
М. Букуров, С. БикићСкрипта: Апарати за механичко пречишћавање - са решеним примерима2004ФТН, Нови СадСрпски језик
Перуничић, М., Максимовић, М.Технолошке операције - основи теорије, примери и задаци2006Сyмбол, Нови СадСрпски језик
Ђурић, С., Ђаковић, Д.Процесни апарати за заштиту околине: кроз рачунске проблеме2016Факултет техничких наука, Нови СадСрпски језик
Драшковић, Д., Радовановић, М.Сагоревање1973Машински факултет, БеоградСрпски језик