Предмет: Стратегије и методе у архитектонском и урбанистичком пројектовању (12 - AUP06)

КатегоријаНаучно-стручни
Научна областАрхитектонско-урбанистичко планирање, пројектовање и теорија

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 01.10.2013..

У оквиру предмета студентима ће бити представљене теоријске и методолошке поставке истраживања и праваца у архитектури и урбанизму у периоду друге половине 20. века и почетком 21. века, са посебним нагласком на међузависност архитектонских/урбанистичких теорија и идеја и друштвеног контекста у којем настају. Нове тенденције у савременој градитељској пракси биће анализиране са циљем разумевања комплексних веза између архитектонских/урбанистичких теорија и концепција, праксе и друштвеног контекста, како би студенти били оспособљени за усвајање адекватних концептуалних и пројектантских принципа.
Испуњавањем обавеза на предмету студенти се оспособљавају за развијање методолошког приступа и аналитичког мишљења које ће им омогућити да, у стратешком и пројектантском смислу, развију идеје и концепте и адекватно их примене у процесу архитектонског/урбанистичког пројектовања.
савремене теорије и концепти у архитектонском и урбанистичком пројектовању; Примена метода и техника у процесу анализе архитектонског/урбанистичког пројекта; Студије случаја; Архитектонски/урбанистички конкурси као метод у истраживању и успостављању нових стратегија и концепција развоја савремених градова; Употреба савремених технологија у пројектовању.
Метода критичке анализе; Илустративно-демонстративна метода; Метода синтезе усвојених знања; Интеракција између учесника у наставном процесу.
Џејкобс, ЏСмрт и живот великих америчких градова2011Meditteran publishing, Нови СадСрпски језик
Rowe, K, Koetter, FCollage City1978The MIT Press, CambrigeЕнглески
Роси, ААрхитектура града1996Грађевинска књига, БеоградСрпски језик
Koolhaas, RDelirious New York: A Retroactive Manifesto for Manhattan1994Monacelli Press, New YorkЕнглески