Предмет: Конфигурисање и администрација база података (09 - SIT037)

КатегоријаСтручни
Научна област

Одсек за примењене рачунарске науке и информатику

Програм се примењује од 01.10.2010..

Предмети предуслови

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Основе база податакадада
Разумевање компоненти које чине област администрације база података.
Вештине инсталирања, конфигурисања, и администрирања система база података.
Задаци администрације база података. Инсталација и ажурирање софтвера база података. Стандарди и процедуре. Управљање перформансама. Интегритет и безбедност података. Бекап и опоравак база података. Алати за администрацију одабраних система база података - Орацле, МС СQЛ Сервер, ПостгреСQЛ и МyСQЛ.
Облици извођења наставе су: Предавања, рачунарске вежбе, израда домаћих задатака и консултације. На предавањима се коришћењем потребних дидактичких средстава, излажу садржаји предмета и стимулише се активно учешће студената постављањем питања. Практични део градива студенти савладавају на рачунарским вежбама кроз обавезне задатке које решавају уз помоћ извођача наставе или самостално и кроз самосталну израду обавезних домаћих задатака. Студент је обавезан да демонстрира самосталност у решавању задатака, односно да демонстрира разумевање решења. Провера се врши усменом конверзацијом или писменим одговорима на питања у вези задатака и резултат се оцењује. На консултацијама се студентима дају додатна објашјнења садржаја излаганих на предавањима и вежбама и у случају да се предмет консултација самостална израда лабораторијских или домаћих задатака, сугестије како да побољшају решење које су обавезни да попуне.
Craig S. MullinsDatabase Administration: The Complete Guide to Practices and Procedures2002Addison-WesleyЕнглески
Предметни(пројектни)задатакдада40.00
Домаћи задатакдада20.00