Predmet: Strategije i metode u arhitektonskom i urbanističkom projektovanju (12 - AUP06)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastArhitektonsko-urbanističko planiranje, projektovanje i teorija

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 01.10.2013..

U okviru predmeta studentima će biti predstavljene teorijske i metodološke postavke istraživanja i pravaca u arhitekturi i urbanizmu u periodu druge polovine 20. veka i početkom 21. veka, sa posebnim naglaskom na međuzavisnost arhitektonskih/urbanističkih teorija i ideja i društvenog konteksta u kojem nastaju. Nove tendencije u savremenoj graditeljskoj praksi biće analizirane sa ciljem razumevanja kompleksnih veza između arhitektonskih/urbanističkih teorija i koncepcija, prakse i društvenog konteksta, kako bi studenti bili osposobljeni za usvajanje adekvatnih konceptualnih i projektantskih principa.
Ispunjavanjem obaveza na predmetu studenti se osposobljavaju za razvijanje metodološkog pristupa i analitičkog mišljenja koje će im omogućiti da, u strateškom i projektantskom smislu, razviju ideje i koncepte i adekvatno ih primene u procesu arhitektonskog/urbanističkog projektovanja.
savremene teorije i koncepti u arhitektonskom i urbanističkom projektovanju; Primena metoda i tehnika u procesu analize arhitektonskog/urbanističkog projekta; Studije slučaja; Arhitektonski/urbanistički konkursi kao metod u istraživanju i uspostavljanju novih strategija i koncepcija razvoja savremenih gradova; Upotreba savremenih tehnologija u projektovanju.
Metoda kritičke analize; Ilustrativno-demonstrativna metoda; Metoda sinteze usvojenih znanja; Interakcija između učesnika u nastavnom procesu.
Džejkobs, DžSmrt i život velikih američkih gradova2011Meditteran publishing, Novi SadSrpski jezik
Rowe, K, Koetter, FCollage City1978The MIT Press, CambrigeEngleski
Rosi, AArhitektura grada1996Građevinska knjiga, BeogradSrpski jezik
Koolhaas, RDelirious New York: A Retroactive Manifesto for Manhattan1994Monacelli Press, New YorkEngleski