Предмет: Дигитални дизајн у архитектури и урбанизму (17 - AD0001)

КатегоријаТеоријско-методолошки
Научна областТеорије и интерпретације геометријског простора у архитектури и урбанизму

Департман за архитектуру и урбанизам

Програм се примењује од 08.10.2012..

Овладавање основним софтверским алатима и програмерским вештинама у функцији решавања различитих проблема примењених у архитектури и урбанизму.
Да стечена знања примењују у даљем процесу образовања као и у будућем професионалном раду.
Увод и дефинисање појма дигиталног дизајна у архитектури и урбанизму. Историја и теорија примене рачунарских алгоритама и програмирања у визуелним уметностима, архитектури и урбанизму. Примери примене дигиталног дизајна у архитектури. Параметарски, генеративни, интерактивни и дизајн базиран на анализама перформанси. Решавање архитектонско-геометријских проблема и просторних инсталација писањем скриптова у програмском језику Процессинг или применом софтверских алата који подржавају параматерски и генеративни дизајн ( Рхино/Грассхоппер).
Предавања у амфитеатру или рачунарској лабораторији, вежбе у рачунарској лабораторији. Током вежби студент је обавезан да уради практично оријентисане задатке. Провера знања се одвија кроз испит, где је студент дужан да уради и практично примени један од задатих проблема. Испитни задатак може бити повезан са задатком из предмета из изборне позиције 3.
A. ChaszarBlurring the Lines: Computer-Aided Design and Manufacturing in Contemporary Architecture (Architecture in Practice)2006Academy PressЕнглески
Y. Madkour, O. NeumannEmergent Programmatic Form-ation: Parametric Design Beyond Complex Geometries2009VerlagЕнглески
M. GarciaArchitectural Design:The Patterns of Architecture2010WileyЕнглески
Б. КоларевицArchitecture in the Digital Age: Design and Manufacturing2005Taylor & FrancisЕнглески