Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Asistivne informaciono-komunikacione tehnologije (17.BMIM2A)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Telekomunikacije i obrada signala
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Razne vrste invaliditeta i sve veći procenat populacije u starijoj dobi motiv su za ovaj predmet. Cilj ovog kursa je da proširi znanja studenata o informaciono-komunikacionim tehnologijama u svetlu mogućnosti njihove primene za pomoć osobama sa invaliditetom, kao i za starije osobe. Ove tehnologije obuhvataju različite vrste pomagala i interfejsa za komunikaciju čoveka sa njegovim okruženjem, specijalizovanih u pogledu konkretnog tipa invaliditeta. U okviru kursa studenti će steći znanja o tehničkim aspektima pojedinih rešenja, kao i o specifičnostima pojedinih tipova invaliditeta, čije je poznavanje neophodno za projektovanje aplikacija asistivnih informaciono-komunikacionih tehnologija.

Ishod:

Poznavanje razlika između pojedinih kategorija osoba sa invaliditetom i razumevanje njihovih potreba i mogućnosti kada su u pitanju nove informaciono-komunikacione tehnologije. Sagledavanje mogućnosti i pozitivnih iskustava o tome kako nove tehnologije mogu da pomognu u prevazilaženju hendikepa i unaprede životne aktivnosti kako osoba sa invaliditetom, tako i starijih ili povređenih osoba. Studenti u okviru kursa stiču osnovna znanja neophodna za projektovanje asistivnih sistema koji se oslanjaju na informaciono-komunikacione tehnologije, kako sa tehničkog aspekta, tako i sa aspekta specifičnih potreba i mogućnosti njihovih krajnjih korisnika.

Sadržaj:

•Retrospektiva razvoja asistivnih tehnologija. •Asistivne tehnologije za osobe sa različitim tipovima invaliditeta (osobe sa oštećenjem vida, osobe sa oštećenjem sluha, osobe sa oštećenjem govora ili zaostatkom u razvoju govora, osobe smanjenih fizičkih sposobnosti). •Interfejsi čovek-računar za različite kategorije osoba sa invaliditetom. •Pomagala i servisi za osobe sa invaliditetom izgrađeni na bazi govornih tehnologija. •Sistemi za udaljeni medicinski nadzor i praćenje pacijenata. •Robotika kao asistivna tehnologija. •Perspektive razvoja asistivnih tehnologija.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja se izvode uz PowerPoint prezentacije s brojnim audio i video prilozima i animacijama. Praćena su vežbama u Laboratoriji za akustiku i govorne tehnologije i Laboratoriji za mehatroniku, robotiku i automatizaciju na FTN. Predviđene su posete školi „Milan Petrović“ za decu sa invaliditetom i Defektološkom fakultetu u Novom Sadu, kao i u Institutu za eksperimentalnu fonetiku i patologiju govora u Beogradu, gde se studenti mogu da vide asistivne tehnologije u praksi. Predispitne obaveze su 3 od 4 testa i seminarski rad na kojima treba sakupiti bar 25 bodova. Seminarski radovi se rade samostalno, a najbolji iz pojedinih grupa-tema se prezentuju i donose dodatne bodove. Kroz kolokvijum na polovini semestra može se položiti prvi deo ispita. Samostalni deo rada studenta podržan je preko web portala Katedre za telekomunikacije i obradu signala www.telekom.ftn.uns.ac.rs.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Editors: Hersh, Marion, Johnson, Michael A (Eds.) Assistive Technology for Visually Impaired and Blind People 2008 Springer Engleski
Hersh, Marion A., Johnson, Michael A (Eds.) Assistive Technology for the Hearing-impaired, Deaf and Deafblind 2003 Springer Engleski
Vlado Delić Audio-izdanje udžbenika i prezentacija u okviru CABUNS-a 2018 Univerzitet u Novom Sadu Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Prezentacija Da Ne 10.00
Test Da Da 10.00
Test Da Ne 10.00
Test Da Da 10.00
Test Da Da 10.00
Kolokvijum Ne Ne 20.00
Seminarski rad Da Da 20.00
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija Ne Da 50.00
Izvođači nastave:
Predavanja
Laboratorijske vežbe
Auditorne vežbe